DOLAR 28,9299 0.06%
EURO 31,5468 0.09%
ALTIN 1.896,460,38
BITCOIN 10952550,24%
Şanlıurfa
13°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KAÇAK ESNAFLAR EKMEĞİMİZLE OYNUYOR..

KAÇAK ESNAFLAR EKMEĞİMİZLE OYNUYOR..

ABONE OL
16 Ekim 2023 16:11
Urfa Haberleri KAÇAK ESNAFLAR EKMEĞİMİZLE OYNUYOR..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Esnafların en önemli sorunlarından bir tanesi de kayıtsız ve Ruhsatsızlardır. Konu hakkında Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun’dan bir açıklama geldi. Başkan Mehmet Altun yaptığı açıklamada

“Bu konu hakkında yazdığımız dilekçemizi Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Maliye Bakanımıza Şanlıurfa Milletvekillerimize gönderdik. Dilekçemiz aşağıdadır.

Kıymetli Milletvekilimiz,

Üyelerimizin ve Şanlıurfa Esnaflarının en önemli sorunlarından bir tanesi Vergisiz ve Ruhsatsız (KAÇAK) çalışan işyerleridir.

Şöyle ki; Vergi kaydı ve Ruhsatı olmadan kaçak çalışan Esnaflar Devlete, Belediyeye, SGK’ye hiç bir ödeme yapmamaktalar. Oysa namuslu dürüst çalışan Esnaflar Devlete 20 küsür çeşit vergi verir, Belediyeye Ruhsat harcı, reklam ilan vergisi, Çevre Temizlik vergisi vs. öder. Odaya aidat öder, Esnaf Sicil Müdürlüğüne kayıt parası verir, Muhasebeci parası verir, SGK’YA her ay prim öder.

Oysa kaçak çalışan bu esnaflar bu tür giderleri olmadığı için namuslu dürüst esnaflarla “HAKSIZ REKABET” ederler.

Yetmezmiş gibi Vergisiz, Ruhsatsız çalışan Esnaflar adlarına herhangi bir kayıt olmadığı için hem Devletten ” YEŞİLKART” alarak her türlü sağlık hizmetlerinden yararlanır ve Devleti soyarlar. Hem de adlarına herhangi bir kayıt olmadığı için sorulduğunda “İŞSİZİM” derler.

Bu sebeplerden dolayı Kayıtlı namuslu üyelerimizin haklarının korunması ve eşitliğin sağlanması için başta Maliye Bakanı ile görüşerek Vergi Daireleri ve ilçe Belediyelerin Zabıtalarının daha aktif bir şekilde görev yapmaları gerektiğini belirten Mehmet Altun bir an önce bu soruna çözüm bulunmasını istedi. Saygılarımla arz ederim.

Mehmet Altun / Bakkalbaşı

En az 10 karakter gerekli