• SERVİS 3
  • Footer 2
MECLİS’TE YENİ YASAMA YILI

MECLİS’TE YENİ YASAMA YILI

ABONE OL
1 Ekim 2021 13:23
Urfa Haberleri MECLİS’TE YENİ YASAMA YILI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM, 2.5 aylık tatilin ardından çalışmalarına başladı.

Meclis Genel Kurulu, saat 14.00’te özel oturumla toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yasama yılının açılışına katılmak üzere Meclis’e geldi.

Birleşimi açan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, sunuş konuşması yaptı. Şentop, “Darbelerden medet umanların kabul etmesi gereken gerçek, darbeler döneminin ülkemiz için artık tamamen kapanmış olduğudur” dedi.

Mesliste konuşa  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Yeni yasama yılının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bir asrını geride bırakan Meclisimizde görev yapmış vefat eden vekillerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ağabeyim Oğuzhan Asiltürk’e de Allah’tan rahmet ailesine sabır diliyorum.

Meclisimiz iki defa gazilik unvanı almış müstesna bir kurumdur. 15 Temmuz‘da kirli ellerin bu kutlu çatıya değmesine izin verilmedi. Her biri diğerinden yoğun geçen yasama yıllarında çalışan kıymetli milletvekillerimizin fedakarlıkları tarihe takdirle kaydedilmiştir. Artık milletimiz şunu biliyor, Meclis’in ışıkları yanıyor, milletvekillerimiz çalışıyorsa bu ülkenin sırtı yere gelmez.

Bir süre önce gündeme getirdiğimiz yeni anayasa teklifimizin de Meclisimiz tarafından hayata geçirileceğine inanıyorum. Yeni anayasa milletimize vereceğimiz en güzel 2023 hediyesi olacak.”

TBMM Genel Kurul salonundaki eski sistem yenilendi. Milletvekilleri parmak izi veya şifre ile sisteme giriş yaparak oy kullanabilecekler.

Milletvekillerinin oturduğu sıralar da gül ağacı mobilya ile yenilenerek, sıralara ekranlar konuldu. Bu ekranlar aracılığıyla milletvekilleri oy kullanabilecekler. 200’e yakın milletvekili de parmak izlerini verdi.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile ortak yapılan yeni sistemin Avrupa’da kullanılan sistemle aynı olduğu öğrenildi. Salondaki halılar ve elektrik sistemi de yenilendi. Parti isimleri değişiklikleri ise artık elektronik sistemle yapılacak.

En az 10 karakter gerekli