DOLAR 31,1453 0.13%
EURO 33,8335 0.05%
ALTIN 2.031,65-0,01
BITCOIN 17801945,37%
Şanlıurfa
10°

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Putin ABD’yi suçladı: Ortadoğu’da çözümü tekeline almak istiyor

Putin ABD’yi suçladı: Ortadoğu’da çözümü tekeline almak istiyor

ABONE OL
22 Kasım 2023 02:38
Urfa Haberleri Putin ABD’yi suçladı: Ortadoğu’da çözümü tekeline almak istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail ile Hamas arasında tırmanan ve “binlerce insanın ölümüne” yol açan gerilimin, ABD’nin İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaderini tek başına belirleme arzusunun sonucu olduğunu söyledi.

Rus lider, ABD’nin İsrail-Filistin barış sürecine yön vermeye çalışan ve aralarında Rusya, BM ve AB’nin de bulunduğu Orta Doğu Dörtlüsü’nün diğer üyelerini bir kenara ittiğini söyledi. Washington’un, bunun yerine, “arabulucu rolünü tekeline almaya” çalıştığını ve diğer uluslararası aktörlerin çabalarını engellediğini sözlerine ekledi.

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS grubunun liderleri, Gazze Şeridindeki durumu istişare etmek üzere bugün video konferans yöntemiyle acil bir toplantı yaptı.

Putin, bu toplantıda yaptığı konuşmada, “Tarih, Filistin düğümünü tek başına kesme girişimlerinin uygulanabilir olmadığını ve ters etki yarattığını canlı bir şekilde göstermiştir” dedi.

Rusya Devlet Başkanı, “İsrail ve Filistin olmak üzere iki bağımsız egemen devlet” kurulmasını öngören BM kararlarının sabote edildiğini söyledi. Bu durumun “Filistinli nesillerin adaletsizlik ortamında yetişmesine” yol açtığını, İsraillilerin ise kendi devletlerinin güvenliğini tam olarak garanti edemediğini sözlerine ekledi.

Rusya’nın uluslararası toplumu Gazze’de hızlı bir gerilimi azaltma ve ateşkesin yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına siyasi bir çözüm bulma çabasında birleşmeye çağırdığını belirten Putin, BRICS ülkeleri ve bölgesel aktörlerin bu süreçte öncü bir rol oynayabileceğini belirtti.

Putin, “Binlerce insanın hayatını kaybetmesi, sivil nüfusun kitleler halinde yerinden edilmesi ve ortaya çıkan insanî felâket en ciddi kaygıya yol açıyor” dedi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli