DOLAR 30,9199 0.02%
EURO 33,4856 0.04%
ALTIN 2.012,270,03
BITCOIN 16103370,76%
Şanlıurfa
12°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şi, İsrail’i Gazze halkını cezalandırmaktan vaz geçmeye çağırdı

Şi, İsrail’i Gazze halkını cezalandırmaktan vaz geçmeye çağırdı

ABONE OL
21 Kasım 2023 22:39
Urfa Haberleri Şi, İsrail’i Gazze halkını cezalandırmaktan vaz geçmeye çağırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Gazze halkına daha fazla insani yardım sağlamak, zorla yer değiştirmeyi, su, elektrik, yakıt kaynaklarını kesmeyi ve Gazzelilere yönelik diğer toplu cezalandırmaları durdurmak gerektiğini söyledi.

Şi ayrıca, çatışmanın taraflarının sivillere yönelik her türlü şiddeti derhal durdurması ve alıkonulan sivilleri serbest bırakması gerektiğini söyledi.

Çin Devlet Başkanı, BRICS’in Orta Doğu konulu olağanüstü çevrimiçi zirvesinde yaptığı konuşmada, Filistinlilerin haklarının uzun süre göz ardı edilmesi sebebiyle Ortadoğu’daki çatışmanın bugünkü aşamaya gelinmesine yol açtığını belirtti.

Şi “Filistin ve İsrail arasındaki durumun mevcut aşamaya gelmesinin temel nedeni, Filistin halkının devlet kurma, var olma ve topraklarına geri dönme haklarının uzun süre göz ardı edilmiş olmasıdır” dedi.

Çinli lider, İsrail-Filistin çatışmasını çözmenin ana yolunun “iki devletli çözümü hayata geçirmek, Filistin halkının meşru haklarını iade etmek ve bir devlet kurmak” olduğunu söyledi.

Çin Devlet Başkanı, dünya kamuoyuna Filistin meselesinin çözümü için uluslararası bir konferans toplanması çağrısında bulundu.

Şi, “Çin, Ortadoğu’da barış konusunda uluslararası bir fikir birliği oluşturmak ve Filistin meselesine kapsamlı ve adil bir çözüm bulmak için daha da yetkili bir uluslararası barış konferansının bir an önce toplanması çağrısında bulunuyor” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli