DOLAR 32,6026 0.26%
EURO 34,7861 0.34%
ALTIN 2.410,28-0,91
BITCOIN 21616390,54%
Şanlıurfa
22°

AÇIK

16:54

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Çin-Avustralya ticarî ilişkilerinde bahar esintisi

Çin-Avustralya ticarî ilişkilerinde bahar esintisi

ABONE OL
31 Mart 2024 05:45
Urfa Haberleri Çin-Avustralya ticarî ilişkilerinde bahar esintisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pekin ve Canberra arasındaki ilişkilerin ısınmasından yararlanma sırası arpadan sonra şimdi de Avustralya şarabına geldi.

Çin, bu iki yakın ticaret ortağı arasındaki diplomatik gerginlikler bağlamında son dört yıldır Avustralya şarabına uygulanan ek vergileri kaldırdığını açıkladı.

Canberra da, buna karşılık, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde Çin’e karşı yaptığı şikâyeti geri çekti.

Her şey Avustralya hükümetinin 2018’de Çinli telekom grubu Huawei’yi ülkenin 5G ağının kurulmasından dışlaması ve ardından 2020’de Avustralya’nın Covid-19’a ilişkin olarak uluslararası bir soruşturma çağrısında bulunmasıyla başladı.

Çin, şarap, arpa ve sığır eti de dahil olmak üzere 10’dan fazla Avustralya ürününü hedef alan misilleme önlemleriyle karşılık verdi ve ayrıca kömür ithalatını da durdurdu. Avustralya hükümetinin verilerine göre, 2020 yılında ihracat gelirlerinin yüzde 33’ünü tek başına şarap oluşturuyordu.

Avustralya arpasına uygulanan ek gümrük vergileri geçen ağustos ayında kaldırılmıştı. Avustralya Başbakanı, kasım ayında Çin’i ziyaret ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin çözüme kavuşturulduğunu resmen kayda geçirdi.

Canberra, Avustralya şarabına uygulanan yaptırımların kaldırılması bir başka sembolik adım olurken, DTÖ’de Çin’e karşı açtığı davayı geri çektiğini duyurdu.

Çin Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada “Artık anti-damping ve anti-sübvansiyon vergilerinin uygulanmasına devam edilmesine gerek kalmamıştır” dendi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Jian, konuyla ilgili bir soru üzerine “Çin, Avustralya ile diyalog ve işbirliğini güçlendirmeye devam etmek istiyor” dedi.

Çin, Avustralya’nın en büyük ticaret ortağı olmaya devam ediyor ve ihracatının Yüzde 30’unu oluşturuyor. Halihazırda sadece Avustralya ıstakozu ve belirli mezbahalardan gelen sığır eti ticaret kısıtlamalarına tabi bulunuyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli