DOLAR 32,8955 0.21%
EURO 35,2962 0.42%
ALTIN 2.464,900,60
BITCOIN 2052185-2,91%
Şanlıurfa
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

ABONE OL
23 Mart 2017 22:54
Urfa Haberleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

Televizyonlarda ekranlarda hazırlanan yasayla ilgili yaklaşım tarzlarının hazmedilerek ekranlara getirilmediğini düşünüyorum. Ağzı olan konuşuyor. Bu 18 madde nedir? Önce buna bakalım. Önce bu 18 maddeyi hazmedelim. Bunların dışına çıkarak başka şeyler konuşursak bu aldatmaca olur. Ülkemizin kaderiyle ilgili çok önemli bir adım atıyoruz. Milletimiz nihai kararı verecek.

Yargının bağımsızlığına tarafsızlık eklenecek. Almanya’nın 82 milyon nüfusu var ve 667 milletvekili var. Fransa’ın 66 milyon nüfusu var fakat milletvekili ve senato 925 kişi. Türkiye’de 80 milyon nüfus, 550 milletvekili var. Türkiye’de 143 bin kişiye bir kişiye milletvekili düşüyor. Biz şimdi istiyoruz ki temsilde adalet gelsin. Bundan rahatsız olmaya gerek yok ki? Bu saydığım ülkeler AB üyesi ülkeler, orada olduğu gibi burada da böyle bir adım atalım ki, temsili adalet sağlansın.

 

Dünyada 51 ülkede milletvekilliği seçilme yaşı 18. AB’nin yüzde 73’ünde seçilme yaşı 18. En çok iftihar ettiğim madde seçilme yaşının 18’e düşmesi. Geldiğimde seçilme yaşı 30’du 25’e indirdik.  Ana muhalefet demek ki gençlere güvenmiyor. Gençlere güvenin.

(Kılıçıdaroğlu’nun sözlerini düzeltiğini hatırlatılması üzerine) Kendini kurtaramaz. Her geçen gün adeta yalan makinesi, yalan üretiyor. Benden önce Sayın Gül, şu anda ben başbakanlarımızla uyum içinde çalışıyoruz. Sayın Gül’den önce, Sayın Sezer’de bu uyumu yaşayamadık.

“CUMHURBAŞKANI’NIN FESİH YETKİSİ YOK”

Saf tipler var, televizyonlara çıkıyorlar. Cumhurbaşkanı fesih yetkisiyle güçlendiriliyor. Cumhurbaşkanı’nın fesih yetkisi yok. O dönem, geçmişte kaldı. Bu dönemde böyle bir şey söz konusu olmuyor. Cumhurbaşkanı böyle bir fesih yetkisine sahip olmadığı gibi, eğer ülke erken seçime gitme durumundaysa erken seçime gitme kararını parlamento alır. Cumhurbaşkanı’nın erken seçime götürme yetkisi yok. Meclis’te burada bunu yapma yetkisi var. Oranları var tabii. O oranı parlamentoda yakalaması gerekiyor. O oranı yakalayamadığı takdirde yapamaz. Böyle bir seçime gitme sadece parlamento değil, sadece cumhurbaşkanı değil aynı anda olması gerekiyor. Bir uzlaşmaya itiyor. Bundan dolayı ülkede istikrar oluyor. Ben beş yılı istikrarla nasıl tamamlarım veya nasıl tamamlarız gayreti içerisinde olacak. Amerika’da iki yılda bir senatonun şu miktarda yenilenmesi var. Bizde yok. Biz Türk tipi bir başkanlık sisteminden bahsediyoruz.

 

Milli bütçemizin yarısını personele ayırdığımız halde hala çok büyük bir öğretmen açığımız var. Bizler okurken tekstil kağıtlarında okuduk. Şimdi biz yavrularımıza bu acıları çektirmeyelim dedik.

İLGİLİ HABERErdoğan'dan erken seçim yorumu!Erdoğan’dan erken seçim yorumu!

“ADALET SORUN OLMAKTAN ÇIKMAZ”

Dünyanın hiçbir yerinde adalet sorun olmaktan çıkmaz. Mesela bakın ABD’ye, Avrupa, Hollanda, Almanya, İsviçre. Biz ülkeyi yıkmaya çalışan FETÖ’yü gerekli tüm belgeleri göndermemize rağmen alamadık, alamıyoruz. Almanya’ya 4500 dosya verildiği halde PKK’nın teröristlerini Türkiye’ye temsil etmiyor. Nerede adalet? Biz sadece ülkemizi görüyoruz. Kusura bakmasınlar, yargının bağımsız olduğuna inanıyorsak, verdiklere karara da saygı duyacağız. Kamuoyu araştırmalarından böyle şeyler çıkabilir. İyileştirmek için gerekli gayreti gösteriyoruz.

AB İLE İLİŞKİLER VE ALMAN CUMHURBAŞKANI’NA TEPKİ

Avrupa Birliği’nin şu andaki komiserleri şusu busu, kimsenin Türk halkının demokratik alanını belirleme yetkisi yok. Fransa yarı başkanlıkla idare ediliyor. İtalya bir Anayasa değişikliği yaptı. Türkiye henüz AB ile müzakere masasında. 1963’ten bu yana bizi oyalayan bir yapı var ve hala oyalamaya devam ediyor. Gerek Almanya, Hollanda aynı şekilde İsviçre Danimarka bugün neler söylüyorlar? ‘Seçimi atlatalım sonra gelin’ Siz seçim öncesi gidip, İngiltere’de seçim kampanyası yapabiliyor. Özgürlükçü olmak budur. Almanya’nın parlamentosunda kendi milletvekilleri kalkıp Hayır kampanyası yapabiliyor fakat Türk bakanların önünü kesiyorsun. Almanya Cumhurbaşkanı, iyi arkadaş olduğumuz halde bir açıklama yaptı. Bu açıklamasını yapmasından dolayı teesüf ediyorum, keşke yapmamış olmasaydı. Ben Almanya’daki faşizan benzetmesi yapıyorsam bunu tanımı içerisinde söylüyorum. Sen benim bayan bakanımı arabanın içine hapsedeceksin, kendi topraklarımıza sokmayacaksın. Atlarınızı itlerinizi Türk vatandaşlarımın üzerine salacaksınız. Nerede uluslararası hukuk? Biz buna faşizm deyince rahatsız oluyorsunuz. İki şey var İtalya’da faşizm, Almanya’da nazizm… Bu yapılanlar da o zihniyetin tezahürü. Sen bir teröristi konuştuyorsun ama Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını konuşturmuyorsun. Şu anda gündemimde Almanya’ya gitmek yok. 16 Nisan’da sürprizlerle karşılaşabilirler.

 

İLGİLİ HABERCumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'anket' açıklamasıCumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘anket’ açıklaması

Ben bir hafta 10 gün içinde 15 ülkeyi dolaştım. Fakat aynı samimiyeti biz onlardan görmedik. O atağımızdan sonra buna ‘sessiz devrim’ dediler. O zaman biz liderler zirvesine katılıyorduk. Daha sonra kenara attılar. Sarkozy ve Merkel liderler arasına katılınca bizim katılmamızı kabullenmediler ve biz artık uzaktan seyretmeye başladık.  Bundan sonra her şey olursa olur olmazsa olmaz. Sorun bizden kaynaklanmıyor. Sorun tamamiyle AB ülkelerinin bir kısmından kaynaklanıyor. İngiltere ne yaptı? Gitti referanduma ve ilk adımını attı. Ben İngiltere’nin bu duruşunu takdir ediyorum.

Donald Tusk çok yakın dostum olmasına rağmen aleyhte açıklamalar yapıyor. Genişlemeden sorumlu zat, bizler için küstah tabirini kullanıyor. Küstahlar, bize küstahlık taslayamazlar. Türkiye ile böyle gayriahlaki bir yarışa girilmez, cevabını alırlar. Bir yandan 3 milyon mülteciyi alacaksın, onlara evsahipliği yapacaksın. Onlar da ‘aman ha buraya göndermeyin’ dediler. Biz şu ana kadar 25 milyar dolar ödedik, bize gelen de olsa olsa 750 milyon Euro…

Bizim yatırımcılarla derdimiz yok, bizim derdimiz yöneticilerle. Biz yatırımcıların yolunu açtık. Şu anda Türkiye’de oynayan Sneijder onlar gibi düşünmüyor. ‘Eşimle çocuğumla mutluyum’ diyor. 16 Nisan atılacak adımları belirleyecek.

 

ANKETLER NE DİYOR?

Yoğun bir kampanya sürecinin içerisindeyim. Gerek şahsım gerek sayın başbakan, bakan arkadaşlar, Sayın Bahçeli tüm imkanlarla şu anda arazide çalışmalar devam ediyor. Bundan sonraki süreçte de en ideal şekilde değerlendireceğiz. Gördüğümüz durum, tespit; evet oylarının her gün önde ve yükseliyor. Yüzde 52’nin çok üzerinde evet bekliyorum.

Milletim CHP’nin yaklaşımı ortada, Ak Parti’nin, BBP’nin yaklaşımı, SP’nin yaklaşımı ortada. SP’nin yönetici kadrosu ne kadar hayır diyorsa da tabanının evet dediğine inanıyorum. Yine inanıyorum ki CHP’ye gönül vermiş olan vatandaşlarım da Kandil’dekilerle beraber olmayacak. Kandil hayır diyor. CHP’ye gönül vermiş olan vatandaşlarım da bu ülkeyi bölmek isteyen, bayrağına saygı duymayan, bu ülkede vatanı parçalamak isteyenler hayır dediğine göre biz hayır diyemeyiz, diyeceklerini görüyorum. Yüzde 52’nin çok çok üstünde bir şey bekliyoruz.

Kürt vatandaşlarla ilgili bir sıkıntımız yok. Başbakan Batman’daydı. Diyarbakır’a gideceğiz. Araziden gelen kamuoyu araştırmaları da iyi. Bizi memnun eden sonuçlar geliyor. Biz diyoruz ki bu oran çok daha fazla olsun. Çünkü Türkiye bir istikrar yakalaması gerekiyor dedim ya. Bir değişim yakalaması gerekiyor. Bunların olabilmesi için de çok güçlü bir yönetim anlayışına, yeni bir sistem anlayışına geçmemiz gerekiyor.

ERKEN SEÇİM OLACAK MI?

Öyle bir derdimiz yok. Hükümet işin başında. Cumhurbaşkanı da işin başında. Kasım 2019’a kadar idari noktada bir başarısızlık noktasında değil ki. CHP’nin kendileri buralara gelemeyeceği için toparlamaya çalışıyor.

İnşallah yüzde 60’lık bir oranla kabul edilecek. Çünkü o zaman Türk tipi cumhurbaşkanlığı sistemiyle dünyaya örnek olma fırsatı yakalarız.

“GÖNLÜMDE GÜZEL ŞEYLER GEÇİYOR”

(Bahçeli’yi bir makamda görmek ister misiniz?) Bunlar şu an çok erken. 2019’dan önce neler olabilir onlar da ayrı bir konu. 2019’a kadar olan mevcut hükümetimizin tasarrufunda olan çok fazla şey var. 2019’dan sonra yapılacak bir seçimde diyelim ki şahsım aday gösterilirse ayrı konu, gösterilmezse ayrı konu. Gösterilip çıkacak netice birçok şeyin değerlendirilmesinin önünü açacaktır. Kasım 2019’dan sonra. 16 Nisan birçok şeyin belirlenmesine neden olacaktır. Gönlümde güzel şeyler geçiyor.

“BU TÜR ŞEYLERİ BAŞBAKAN TAKİP EDİYOR”

(Davutoğlu ve Gül’ün desteğini görüyor musunuz?) Bu tür şeyleri daha çok sayın Başbakan takip ediyor. Bazıları ile görüşebildi. Benim de görüşmem gereken bazı arkadaşlarım olabilir. Temennim şudur, tüm yol arkadaşlarımızın gönüldaşlarımızın bu süreç içerisinde bana da bir görev düşüyor, çünkü burada geçmişteki vekil arkadaşlarımla 600’e yakın bir yemek verdim. O yemekte mesajlarımı verdim. Bazı arkadaşlarımız sağolsun geldiler, o arkadaşlarımızı da genel merkezimiz, partimizin genel merkezi, yani kurucusu olduğum için söylüyorum, onları da görevlendirmişler.

(ABD ZİYARETİ) “MAYIS AYI İÇERİSİNDE BİZİM YÜZ YÜZE YAPACAĞIMIZ GÖRÜŞME ÖNEM ARZ EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olası ABD ziyaretine ilişkin, “ABD’den FETÖ konusunda olumlu bir gelişme var mı?” sorusuna Erdoğan, “Şu anda görüşmeler yapılıyor. Özelikle de dışişleri bakanımızın bir ABD seyahati oldu. Orada adalet bakanı ile görüşmeleri oldu. Temenni ederim 16 Nisan’dan seçimleri tamamlarız. Bize verişmesi planlanan randevuları verirler. O randevuda bu konuları çok daha açık görüşme imkanımız olur. Mesajlar gelip gidiyor. Aldığımız mesajlardan şu çıkıyor: Mayıs ayı içerisinde bizim yüz yüze yapacağımız görüşme önem arz ediyor. Sadece FETÖ meselesi değil. bölgenin soru8nalr ı konusunda önemli almamız gereken kararlar var. Mümbiç, Rakka, Musul meselesi önem arz ediyor” diye yanıt verdi.

(UÇUŞLARDA ELEKTRONİK CİHAZ YASAĞI) “GİRİŞİMİMİZ OLDU. TEMENNİM BİR AN ÖNCE BU YANLIŞTAN VAZGEÇİLİR”

ABD’ye ve İngiltere’ye Türkiye’den yapılacak uçuşlarda elektronik cihaz yasağı getirilmesine ilişkin Erdoğan, “Girişimimiz oldu. Bugün Theresa Mary May, ile yaptığım görüşmede arzum şu dedim: ‘bizim ve sizin yetkililerinizin bu işi konuşmalarında yarar var’ dedim. ‘Ekonomik ve güvenlik noktasında birbirimize karşı itimadımızı zedeliyor’ dedim. Sayın May yetkililerin bu görüşmeyi yapmasını istediğini söyledi. Benzer bir yaklaşımı Mevlüt bey, Amerika’dan görüşmeler yapmak suretiyle ‘bunları tekrar gözden geçirelim’ diye bana bugün durumu bildirdi. Temennim bir an önce bu yanlıştan vazgeçilir.Güvenlik konusudur doğrudur ama abartılı bir hale gelmemesi gerekir” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli