DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2080827-1,30%
Şanlıurfa
18°

PARÇALI BULUTLU

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Esnaf ve çiftçiye yönelik destek

Esnaf ve çiftçiye yönelik destek

Erdoğan, koronavirüsle mücadeleyi yönelik kısıtlamalardan etkilenen esnafa yönelik yeni destek paketi ile bazı tarım ürünlerinin alım fiyatını açıkladı. (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
17 Mayıs 2021 23:46
Urfa Haberleri Esnaf ve çiftçiye yönelik destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadele önlemleri kapsamında getirilen kısıtlamalardan etkilenen kesimlere yönelik yeni destek paketi ile bazı tarım ürünlerinin alım fiyatını açıkladı. 

Erdoğan, kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, vaka sayılarını daha da aşağı çekmek için alınan tedbirlere hassasiyetler uyumunun önemli olduğunu belirtti ve riskli grupların tamamının bir an önce aşılanmasına çalışıldığını söyledi. Erdoğan, ”Salgının üstesinden hep birlikte hareket edersek gelebiliriz” dedi. 

Salgınla mücadele ederken, üretim, lojistik ve ihracatta aksama olmaması için çalıştıklarını anlatan Erdoğan, bu süreçte birçok ekonomik kolaylık sağladıklarını kaydetti. Sağlanan bu destekleri tek tek anlatan Erdoğan, ”Toplamda 661 milyar liralık bir kaynağı insanımızın emrine vermiş olduk diye konuştu.   

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa yönelik ”Hibe programı” kapsamında verilecek desteğin iki grup halinde yapılacağını belirterek, bunları şöyle açıkladı:

-Salgın önlemleri kapsamında işlerine ara vermek zorunda kalan esnaftan kahvehane, cafe, çay bahçesi, kantinler, öğrenci yurtlarına, lunaparklar gibi 235 bine yakın işletmeye bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak.

-Bakım onarım, kaporta, seyyar satıcılar, müzisyenler, hediyelik eşya satıcıları, ayakkabıcılar, tuhafiyeler, kurs işletmecileri, terziler, berberler, pazarcılar, camcılar ile lokanta işletmelerine toplamda 1 milyon 150 bin işletmeyi aşan bu gruba da yine bir defaya mahsus olmak üzere 3 bin lira destek verilecek. 

Erdoğan, iki ayrı grup halinde verilecek karşılıksız desteğin toplam 4 milyar 622 milyon liralık kaynak olduğunu söyledi. 

Büyük şirketler içinde nefes kredisi adı altında yeni bir adım atıldığını anlatan Erdoğan, bunun ayrıntılarının da Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacağını dile getirdi.  Çiftçilere destek 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kuraklık yüzünden bazı ürünlerin rekoltelerinde azalma olacağı ifade ederek, kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerin Ziraat Bankası ile Tarım Kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceğini söyledi. 

Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisince geçen yıl ton başına bin 650 lira olan sert ekmeklik buğday alımını 2 bin 250 lira, bin 275 lira olan arpa alım fiyatının bin 750 lira, bakliyat alım fiyatları nohutta 4 bin 50 lira olarak belirlendiğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl yaş çay alım fiyatının kilo başına 3.27, destekleme ile 3.40 lira olarak uygulandığını hatırlatarak, bu yıl için yaş çay alımı fiyatının kilo başına 3.80 liraya destekleme ile 4 liraya yükseltildiğini söyledi. 

En az 10 karakter gerekli