DOLAR 27,3131 0.19%
EURO 28,8896 0.18%
ALTIN
BITCOIN 7167580,20%
Şanlıurfa
31°

AÇIK

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Eyyam-ı bahur” gitti, “Basra” sıcakları geldi

Eyyam-ı bahur” gitti, “Basra” sıcakları geldi

ABONE OL
9 Ağustos 2023 02:34
Urfa Haberleri Eyyam-ı bahur” gitti, “Basra” sıcakları geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’yi etkisi altına alan “Eyyam-ı bahur” sıcakları yurdu terk etti ancak bu kez “Basra” sıcakları Türkiye’ye giriş yaptı. Uzmanlar, saat 11.00 ile 16.00 arasında kronik rahatsızlığı olanların dışarı çıkmaması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Türkiye’yi etkisi altına alan Eyyam-ı bahur ve Afrika sıcakları yurdı terk etti. Türkiye bu kez Güneydoğu’dan gelen Basra sıcaklarının etkisi altına girdi.

Mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıkların, Güneydoğu Anadolu’da 14 Ağustos’a kadar etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor.

Diyarbakır Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü’nde Meteoroloji Mühendisi Hümeyra Betül Akgül, bölgede mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcakların 6 ile 10 derece kadar yükselebileceğini söyledi.

Diyarbakır’ın 45, Şanlıurfa’nın 44, Mardin’in 40, Batman’ın 45, Siirt’in 43, Şırnak’ın ise 40 derece hava sıcaklığına ulaşacağını söyleyen Akgül, “Özellikle Perşembe günü maksimum sıcaklara ulaşacağımızı düşünüyoruz.” dedi.
Güneydoğu’da beklenen sıcaklıkların Basra kaynaklı olduğunu aktardı.

Akgül, “Daha önce Afrika sıcakları Basra sıcaklarını tetiklerken, şimdi Afrika sıcaklarının etkisini yitirmesiyle Batı illerimizde bir serinleme mevcut. Şuan tüm sıcaklık Güneydoğu Anadolu Bölgemizin üzerinde etkisini gösteriyor. O yüzden Perşembe günü maksimum sıcakları yaşayacağız. Perşembe gününden sonra ise kademeli olarak bir iniş bekliyoruz. Bu sıcaklar ayın 14’üne kadar devam edecek diye tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

Hava sıcaklarının insan üzerinde sağlık açısından olumsuz etki oluşabileceğine dikkat çeken uznanlar ise vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Uzmanlar, Vatandaşlara 11.00 ile 16.00 saatleri arasında zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları yönünde uyardı.

En az 10 karakter gerekli