DOLAR %
EURO %
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 2220908-0,15%
Şanlıurfa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Güney Kore’de seçim: İktidar partisi hezimete uğradı

Güney Kore’de seçim: İktidar partisi hezimete uğradı

ABONE OL
11 Nisan 2024 13:35
Urfa Haberleri Güney Kore’de seçim: İktidar partisi hezimete uğradı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güney Kore’de muhalefetteki liberaller partisi, genel seçimlerde ezici bir çoğunluk elde ederek parlamentonun kontrolünü elinde tuttu.

Demokrat Parti (DPK) ve daha küçük muhalefet partilerin yaptığı ittifak Ulusal Meclis’teki 300 sandalyenin 192’sini kazanmayı başardı.

Seçim, görevde üç yılı kalan Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol için bir ara dönem referandumu olarak görülüyor.

Parti lideri Han Dong-hoon istifa etti ve Başbakan Han Duk-soo da istifaya hazır olduğunu açıkladı.

Bu, DPK’nın hakim olduğu bir yasama organında gündemini gerçekleştirmek için mücadele eden Yoon ve Halkın Gücü Partisi (PPP) için ezici bir yenilgi. DPK’nın kazanması, muhalefetin istedikleri yasaları hızlı bir şekilde meclisten geçirebilecekleri anlamına geliyor.

Seçim ittifakları

Hem DPK hem de PPP, Güney Kore’nin, sandalye sayıları toplam desteklerinin altında kalan küçük partilerle yaptıkları ittifakla oy oranlarını yükseltmeye hedeflemişti.

Güney Kore’deki seçim sisteminde, Türkiye’dekine benzer biçimde, oy oranı düşük küçük partilerle yapılan ittifaklar hem onların parlamentoya girmesini sağlıyor hem de ittifakın oy oranını artırıyor.

DPK lideri Lee Jae-myung yaptığı açıklamada “Bu Demokrat Parti’nin değil, halk için büyük bir zaferdir. Her iki taraftaki siyasetçiler de mevcut ekonomik krizle başa çıkabilmek için güçlerini birleştirmelidir. Demokrat Parti geçim krizinin çözümünde öncülük edecektir” dedi.

Seçim sonucu, 2022 başkanlık seçimlerini Yoon’a karşı kıl payı kaybeden Lee’yi bir kez daha cumhurbaşkanlığı yarışına girme konusunda cesaretlendirebilir. Demokratik Parti’nin lideri Lee Jae-myung, Yoon Suk-Yeol’e karşı yüzde 0,73 farkla kaybetmişti.

Doktor grevi, soğan ve çanta 

Cumhurbaşkanı Yoon, yükselen gıda fiyatları, nüfusun hızla yaşlanması ve sağlık sektöründeki grevler gibi konularda kamuoyunda eleştirilerin odağındaydı.

Yoon, geçen ay, Başkent Seul’da bir süpermarkete yaptığı ziyarette, 875 won’a (20 Lira) satılan taze soğanların “makul fiyatta” olduğunu söylemesi sonrası büyük tepkiyle karşılaşmıştı. Bunun nedeni, sözkonusu taze soğanın aslında 3 bin – 4 bin wona (70-90 TL) satılması ve devlet yardımları nedeniyle indirime girmiş olması.

Taze soğan skandalından sonra, çiftçilerin ekonomik krize yönelik eylemlerinde sembol olarak taze soğan kullanmaları ve muhalefetin de bu simgeyi siyasi zemine taşımayı başarması, seçimler öncesinde Demokratik Parti’nin elini güçlendirmişti.

Yoon’un karısı Kim Keon Hee ise lüks bir çantayı hediye olarak kabul etmesi sonrası eleştirilere konu olmuştu. Partide yolsuzluk iddiaları da son dönemlerde basının gündemindeydi.

Muhalefetteki Demokratik Parti de kendi içerisinde siyasi ayrımlarla ve yolsuzluk iddialarıyla meşgul durumda.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli