DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2098674-1,18%
Şanlıurfa
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İmamoğlu: ‘2027 Avrupa Oyunları İstanbul’da yapılacak’

İmamoğlu: ‘2027 Avrupa Oyunları İstanbul’da yapılacak’

ABONE OL
27 Mart 2024 22:15
Urfa Haberleri İmamoğlu: ‘2027 Avrupa Oyunları İstanbul’da yapılacak’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2027 Avrupa Oyunları’nın İstanbul’da düzenleneceğini açıkladı.

İmamoğlu, Saraçhne’deki belediye binasında düzenlenen basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı.

Avrupa Olimpiyat Komiteleri nezdindeki temasların kısa sürede sonuca ulaştığını belirten İmamoğlu, süreçle ilgili şunları söyledi:

“Buradan, EOC – Avrupa Olimpiyat Komiteleri Başkanı Spyros Capralos nezdinde tüm Olimpiyat yetkililerine 16 milyon İstanbullu adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. EOC ile görüşmelerimiz sürerken, bir yandan da ülkemizdeki çeşitli otoriteleri ikna çalışmalarımızı sürdürdük.  Türkiye’nin büyük organizasyon düzenleme konusundaki kaslarını yeniden harekete geçirmek biraz zamanımızı aldı. Tüm büyüklüğüne rağmen ve bugüne kadar 5 kere olimpiyat oyunlarına aday olmasına rağmen bugüne kadar çok branşlı bir spor etkinliğine ev sahipliği yapmamış İstanbul için çok önemli bir gelişme için çalıştık. Sonuçta kısa bir süre önce toplanan EOC yönetim kurulu, oybirliğiyle İstanbul’un 2027 Avrupa Oyunlarının ev sahibi kenti olduğunu resmi olarak bize bildirdi.  Sizlere bu güzel sonucu duyurduğumuz şu dakikalarda, EOC – Avrupa Olimpiyat Komiteleri Yönetim Kurulu da aynı duyuruyu tüm dünyayla paylaşıyor.”

İmamoğlu, uzun soluklu çalışmaların 31 Mart yerel seçimleri öncesi netice vermesinin siyasete malzeme edilmemesi gerektiğini ifade ederek, “Spor, her zaman siyaset üstüdür.  Gerçekten de konunun siyasetle doğrudan bir ilgisi yok. Siyaset kurumları tabi ki gerekli planlamaları ve düzenlemeleri yaparak, bir organizasyonun ülkeye kazandırılmasında kolaylaştırıcı görevler üstlenirler. Ama bir ülkenin büyük spor organizasyonlarını düzenlemesi siyaseti her zaman aşar” dedi.

İstanbul’da düzenlenecek 2027 Avrupa Oyunları’nın binlerce yeni genç sporcunun sahalara adım atması için motivasyon kaynağı olacağını anlatan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“İstanbul 2027 Avrupa Oyunları ve başardığımız takdirde İstanbul 2036, etkisini sportif anlamda daha 20-30 yıl hissettirecek organizasyonlar olacak. Spor, yarattığı sayısız öyküyle milyonların algısında da yer alan bir olgu… 2005 Şampiyonlar Ligi Finali sayesinde bugün milyonlarca Liverpool taraftarı ve İngiliz sporsever için İstanbul bambaşka şeyler ifade ediyor. Avrupa Oyunları’nda mücadele edecek binlerce sporcu, buradan güzel anılarla ayrılacak. Oyunları izlemeye gelen yüzbinler, ülkemizle ilgili olumlu duygular hissedecek ve elçimiz olacaklar. Düzenleyeceğimiz Avrupa Oyunlarının İstanbul turizmine de katkısı büyük olacak.”

İmamoğlu, Avrupa Oyunları’n sayısız fırsatlar açan bir organizasyon olarak niteleyerek bunlardan birinin de 2036 Olimpayat oyunları olduğunu kaydetti.

EOC de duyurdu 

Avrupa Olimpiyat Komiteler (EOC), İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile aynı anda yaptığı toplantıda 2027 Avrupa Oyunları’nın İstanbul’da yapılacağını açıkladı.

Avrupa Olimpiyat Komiteleri (EOC) İcra Komitesi (ExCom),  2027’de dördüncüsü düzenlenecek olan Avrupa Oyunları’nın ev sahipliğinin İstanbul’a verilmesine 20 Mart tarihinde düzenlenen toplantıda oybirliğiyle karar verdi.

Karar, EOC Spor Direktörü Peter Brüll’ün ExCo’ya ayrıntılı bir değerlendirme raporu sunmasının ardından verildi. Rapor, EOC uzmanlarından oluşan bir heyetin Mart ayı başlarında İstanbul’a yaptığı değerlendirme ziyaretinin ardından hazırlandı. EOC uzmanları, mekanlar, ulaşım, güvenlik, konaklama ve sporcu tesisleri de dahil olmak üzere şehrin Oyunlara ev sahipliği yapma kapasitesini tüm yönleriyle inceledi.

ExCom’un kararına ilişkin yorum yapan EOC Başkanı Spyros Capralos “EOC, İstanbul’un 2027 Avrupa Oyunları’na ev sahipliği yapma adaylığını onaylamaktan memnuniyet duymaktadır. Bu karar hem Avrupalı sporcular hem de şehir için harika bir haberdir. İstanbul ve Türkiye, uzun süredir uluslararası sporun iyi dostudur; İstanbul, sporu vatandaşlarının yararına günlük yaşamın dokusuna dâhil etmiştir. Bu şehrin 2027’de Avrupa’nın en iyi sporcularının parlayacağı mükemmel bir yer olacağını biliyoruz” dedi.

İstanbul’un 2027 Avrupa Oyunları mekân planında, hâlihazırda inşa edilmiş veya şehir için planlanan mekânlar dışında ek bir inşaat öngörülmemektedir.

İcra Komitesinin kararı, nihai onay ve ilgili sözleşmelerin imzalanması için Haziran ayında Bükreş’teki EOC Genel Kuruluna sunulacak.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli