DOLAR 32,5312 0.01%
EURO 34,7181 0.01%
ALTIN 2.431,830,00
BITCOIN 21638032,33%
Şanlıurfa
25°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İtalya Başbakanı Meloni’nin partisi bölgesel seçimlerde geriledi

İtalya Başbakanı Meloni’nin partisi bölgesel seçimlerde geriledi

ABONE OL
29 Şubat 2024 14:51
Urfa Haberleri İtalya Başbakanı Meloni’nin partisi bölgesel seçimlerde geriledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin merkez sağ bloğu, Sardinya adasının solcu bir başkan seçmesinin ardından bir gerileme yaşadı.

Sardunya’da 25 Şubat’ta yapılan bölgesel seçim, 2015’ten bu yana bir sol adayın kazandığı ilk seçim oldu. Yüzde 45,4 lehte ve yüzde 45 aleyhte oyla daha yakın bir sonuç çıkması zordu.

Yine de, İtalyan iklim değişikliği düşünce kuruluşu ECCO’nun direktörü Luca Bergamaschi, “savaş sonrası dönemin en düşük ikinci katılım oranı olan yüzde 52,4’e rağmen”, “Avrupa’nın aşırı sağcı merkezinde beklenmedik bir ilerici galibiyet” olduğunu söyledi.

Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinin habercisi olarak görülen bu yarışmada, Ella Schlein’in Demokrat Partisi için nadir görülen bir umut ışığı oldu.

Son anketlerde parti, Eylül 2022’deki genel seçimlerde elde ettiği yüzde 19.1’lik oy oranını nadiren aşabilmişti. Meloni’nin Fratelli d’Italia’sı o zamanki yüzde 26’lık oy oranını genel olarak geliştirdi.

Schlein, Şubat 2023’te genel başkan seçildiğinden bu yana partiyi birleştirmekte zorlandı ve Beş Yıldız Hareketi’ne (M5S) yaptığı açılımlara karşı çıkan kesimler oldu.

Merkez sol bloğun Sardinya’da kazanan adayı ise Schlein’in partisinin üyesi olmayan ancak eski bir Beş Yıldız başkan yardımcısı olan Alessandra Todde oldu.

“Yeşil” politika, doğrudan demokrasi ve yumuşak Avrupa şüpheciliği gibi karışık gündemlere sahip, kategorize edilmesi zor bir popülist oluşum olan M5S, başlangıçta Avrupa Parlamentosu’nun Özgürlük ve Demokrasi Avrupası grubunda UKIP ve Avrupa şüphecisi partilerle birlikte yer aldı.

2017’den bu yana, tanınmış siyasi gruplardan birine mensup olmayan Avrupa Parlamentosu üyeleri (MEP) olan Non-Inscrits olarak görev yapmaktalar.

Todde bir mühendis ve Giuseppe Conte ve Mario Draghi hükümetlerinde eski bir bakan.

Genç profesyonellerin beyin göçüne maruz kalan İtalya’da bazı İtalyanlar Schlein’in yurtdışında çalıştıktan sonra ülkeye dönmüş olmasını onayladı.

Gazeteci Tiziana Ferrario, “Bir ‘cervello in fuga’ [kaçak beyin], İtalya’ya dönme cesaretini gösterdi” dedi.

Ufukta Avrupa Parlamentosu seçimi var

ECCO’nun direktörü Bergamaschi, Meloni’nin seçim sonuçlarını değerlendirirken bir yandan da Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine baktığını ve “henüz güvenilir bir aday grubuna sahip olmadığı” için zorlandığını söyledi.

Bergamaschi, Sardinya’daki sonucun Matteo Salvini’nin Lega partisinin seçim ortağı olarak kullanılmasını da sorgulattığını belirterek, “Salvini’nin Lega’sı büyük kayıplar yaşadı ve yüzde 4’ten az oy alarak en popülist ortağının güvenilirliği konusunda soru işaretleri yarattı” dedi.

Salvini’nin de Meloni’yi aday seçimi nedeniyle eleştirmesi muhtemel. Salvini, Sardinya’nın görevdeki başkanı Lega üyesi Christian Solinas’ın Ocak ayı ortasında bir yolsuzluk soruşturması kapsamında mal varlığına el konulmasının ardından kılıçtan geçirilmesini istemişti.

Ancak Meloni için seçim sonuçları, Salvini’nin partisinin daha sağda yer almasından ziyade Forza Italia’nın temsil ettiği merkez sağda daha fazla potansiyel oy algılama eğilimini güçlendirecek.

Forza, Paolo Truzzu’nun yüzde 45’lik oy oranının yüzde 6,3’ünü oluştururken, Lega yüzde 3,7’de kaldı.

İkinci sınav 10 Mart’ta

Koalisyon partilerinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce bir sınavları daha var: 10 Mart’ta yapılacak Abruzzo bölgesel seçimleri.

Salvini’nin Meloni’nin göç konusundaki siciline saldırarak ve onunkinden daha sert bir Avrupa şüpheci çizgi izleyerek giderek daha sağa kaymasıyla Haziran ayında karşı karşıya gelecekler.

Salvini, Fransız Ulusal Ralli Milletvekili Marine Le Pen’i mitinglerine davet ederken, Meloni de Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir çalışma ittifakı kurdu.

Hiçbir zaman donukluğuyla tanınmayan İtalyan siyaset arenasında, Sardinya’nın 94 nüfuslu Biancareddu kasabasının hikayesi de vardı.

İlkokulu tadilat nedeniyle kullanılamaz hale gelen kasabanın seçim merkezi, emekli Maria Ghisu’nun evine taşındı ve oy sandıkları Sinyora Ghisu’nun yatak odasına kuruldu. Muhtemelen seçim sırasında uyanıktı.

 

En az 10 karakter gerekli