DOLAR 28,9254 0.03%
EURO 31,2963 0.48%
ALTIN 1.888,940,28
BITCOIN 1252591-1,43%
Şanlıurfa
12°

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kamudaki işçiye yüzde 45 zam

Kamudaki işçiye yüzde 45 zam

Kamuda çalışan işçilere yapılacak zam oranı yüzde 45 olarak açıklandı ve en düşük işçi maaşı da 15 bin lira olarak belirlendi. (Foto: Cumhurbaşkanlığı)

ABONE OL
9 Mayıs 2023 17:38
Urfa Haberleri Kamudaki işçiye yüzde 45 zam
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu işçilerine yüzde 45 ücret zammı

Kamuda çalışan işçilere yapılacak zam oranı yüzde 45 olarak açıklandı ve en düşük işçi maaşı da 15 bin lira olarak belirlendi. 

 Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 bini aşkın işçinin mali ve sosyal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. 

Cumhurbaşkanlığında düzenlenen törenle kamu işçilerinin mali ve sosyal haklarına ilişkin protokol imza altına alındı. 

Protokole kamuda çalışan işçilerin ücretlerinde refah payı dahil yüzde 45 artış yapılacak. Sosyal haklar da aynı oranda artırılacak. 

Erdoğan açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, protokolün ayrıntılarına ilişkin şu açıklamaya yaptı:

“Bugün imzalanacak protokolle kamu işçilerimizin taban ücretleri, ücret zamları, sosyal yardımları, maktu ödemeleri, diğer özlük ve yan hakları belirlenmektedir. Epeyce ayrıntısı bulunan bu toplu iş sözleşmesiyle refah payı dahil, ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz. Böylece en düşük kamu işçisi ücretini de 15 bin liraya çıkarıyoruz. Başkaca iş pirimi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4-6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşmeyle getiriyoruz. 

Ayrıca, gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerimizin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave yapıyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70’lik artışa gidiyoruz. Gece çalışanların ücretlerinin de yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. 

Giyim ve yemek yardımlarının rakamlarını güncelleyerek ücret zammı oranında artırıyoruz. Ek ödeme, sosyal yardım ödemesi, hizmet zammı, tediye dışı ikramiye gün sayısı gibi başlıklarda da artışlar yapıyoruz.”

Kimleri kapsıyor?

İmzalalanan protokolle kamuda çalışan 700 bini aşkın işçinin 2023-2024 döneminde alacağı ücretin çerçevesi belirlendi. 

Çerçeve anlaşma protokolümüz kamu iradeleri ve bağlı döner sermayeli kuruluşlar, fonlar ve kefalet sandıkları, özel kanunla kurulan kurumlar, genel bütçeden yardım alarak hizmet yürüten kuruluşlar, kamu iktisadi teşekkülleri ve bağlı ortaklıkları, sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait kuruluşlar, il özel idareleri, belediyeler ile işletmelerinde çalışan işçileri kapsıyor. 

En az 10 karakter gerekli