DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1573379-0,76%
Şanlıurfa
13°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Papa, rahatsızlığı nedeniyle BM illim zirvesine katılmayacak

Papa, rahatsızlığı nedeniyle BM illim zirvesine katılmayacak

ABONE OL
29 Kasım 2023 14:17
Urfa Haberleri Papa, rahatsızlığı nedeniyle BM illim zirvesine katılmayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vatikan, doktorların tavsiyesi üzerine Papa Francis’in yarın başlayacak olan Birleşmiş Milletler iklim zirvesi COP28 için Dubai’ye yapmayı planladığı seyahati iptal ettiğini duyurdu.

Çevrenin korunmasını on yıllık papalığının temel taşlarından biri haline getiren 86 yaşındaki Papa, 1995 yılında başlayan süreçten bu yana BM zirvesine katılan ilk papa olmayı planlıyordu.

Vatikan sözcüsü Matteo Bruni, “Papa’nın genel sağlık durumu iyileşmiş olsa da grip benzeri semptomları ve solunum yollarındaki iltihaplanmayla ilgili olarak doktorlar Papa’dan birkaç gün içinde Dubai’ye planlanan seyahati yapmamasını istedi” dedi.

Uzaktan katılım

Sözcü, “Papa Francis doktorların talebini büyük bir üzüntüyle kabul etti ve bu nedenle gezi iptal edildi” dedi ve Papa’nın hâlâ Dubai’deki görüşmelere katılmak istediğini ve bu katılımın ayrıntılarının kısa süre içinde belirleneceğini söyledi.

Son yıllarda bir dizi sağlık sorunu yaşayan Francis, Vatikan’ın “hafif grip benzeri semptomlar” olarak tanımladığı durum nedeniyle hafta sonu planlanan etkinliklerini iptal etmişti.

Papa’ya yapılan bir tomografi taraması “akciğer komplikasyonları riskini” ortadan kaldırdı.

Papa ayrıca, Pazar günü geleneksel Angelus duasını Aziz Petrus Meydanında değil konutunda yapmıştı.

İklim değişikliği konusunda eylem eksikliği

Francis’in Dubai’de ülkeleri iklim değişikliği konusunda harekete geçmedikleri için eleştirmesi ve onları sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltmaya ikna etmeye çalışması bekleniyordu.

Papa Francis’in ayrıca, iklim değişikliğine karşı savunmasız uluslar ile zengin ve tüketici kirleticiler arasındaki güvenin yeniden inşasında da rol oynaması bekleniyordu.

Yarısından fazlası gelişmekte olan ülkelerde yaşayan 1,3 milyar Katoliğin dinî lideri olan Papa, iklim değişikliği ile yoksulluk arasındaki bağlantıyı uzun zamandır vurguluyor ve küresel ısınmanın en büyük bedelini dünyanın en dezavantajlı kesimlerinin ödediğini söylüyor.

COP28, 30 Kasım – 12 Aralık arasında Dubai’de toplanacak ve 167 dünya liderini bir araya getirecek.

 

En az 10 karakter gerekli