DOLAR 31,4383 0.23%
EURO 34,1232 0.23%
ALTIN 2.107,290,31
BITCOIN 20372145,39%
Şanlıurfa
10°

AZ BULUTLU

16:28

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Rusya, Wagner’in yerini alacak ‘Afrika Kolordusu’ kuruyor

Rusya, Wagner’in yerini alacak ‘Afrika Kolordusu’ kuruyor

ABONE OL
17 Aralık 2023 18:29
Urfa Haberleri Rusya, Wagner’in yerini alacak ‘Afrika Kolordusu’ kuruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rus ordusu, kendi “Afrika Kolordusu” birimini kurarak, Wagner Grubu’nun Afrika’daki eski operasyonlarını sürdürme çabalarını derinleştiriyor.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW) adlı düşünce kuruluşunun son bültenine göre, Moskova, kıta üzerindeki etkisini sağlamlaştırmaya çalışıyor. Bu kapsamda kurulacak “Afrika Kolordusu”, Wagner Grubu’nun Afrika’daki eski operasyonlarını üstlenecek.

ISW, İki Binbaşı adlı Telegram kanalındaki yazışmalara atıfta bulunarak, “Rusya Savunma Bakanlığı eski Wagner personelini doğrudan işe alma konusundaki başarısız girişimin ardından, Wagner Grubu’nun Afrika’daki operasyonlarını kapsamak amacıyla Rus ‘Afrika Kolordusu’ için işe alım süreci başlattığı bildirildi” diye yazdı. İki subayın paylaşımında yeni bir için personel alımını duyuran bir afişin görüntüsüne de yer verildi.

ISW’ye göre, “Rus ‘Afrika Kolordusu’na eleman alımının kamuya duyurulması ihtiyacı”, Moskova’nın “Afrika’daki operasyonlar için eski Wagner personelini doğrudan işe alma girişiminin büyük ölçüde başarısız olduğunu” belirten önceki raporları destekliyor.

Kanaldaki paylaşımda, “Afrika kıtası Rusya’nın ilgi odağıdır” ifadesi yer alıyor ve “Afrika Kolordusu”nun, Savunma Bakan Yardımcısı Yunus-Bek Yevkurov’un Libya Ulusal Ordusu komutanı Halife Haftar ile görüşmek üzere Libya’ya yaptığı ziyaret sonrasında kurulduğu iddia ediliyor. Wagner, 2018’in sonlarından bu yana Libya’da Haftar’ın grubunu desteklemek için faaliyet gösteriyordu.

İki Subay kanalı, Yevkurov’un ziyaretinin, Ağustos ayında Rusya’nın başkentinde düzenlenen Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı ve Ordu-2023 etkinliği sırasında varılan “Rusya-Libya anlaşmalarının uygulaması” niteliğini taşıdığını yazıyor.

Afrika’da Wagner vardı

Rusya Savunma Bakanlığı, eski grup finansörü Yevgeny Prigozhin’in Ağustos ayındaki ölümünden bu yana Wagner’in Libya, Sudan ve Mali gibi ülkelerdeki kazançlı Afrika operasyonlarının kontrolünü üstlenmeye çalışıyor.

Newsweek’in haberine göre, kanalda paylaşılan reklam afişinde, Afrika Kolordusu’na katılan bir askerin asgari maaşının ayda 280.000 ruble (3.100 dolardan fazla) olduğu belirtiliyor. Bu rakamın, Rusya Savunma Bakanlığı’nın eski Wagner savaşçılarına teklif ettiği bildirilen maaştan “önemli ölçüde daha yüksek” olduğu ifade ediliyor.

Savaş ağasına dönüşen oligark, paralı asker örgütü için bağımsız gelir akışı arayışında, hepsi uluslararası alanda tanınmayan birkaç Afrika hükümetiyle yakın ilişkiler kurdu. Wagner, grubun başarısız Haziran darbesine kadar Kremlin’in Ukrayna’ya karşı savaşına yoğun bir şekilde dahil oldu, ardından grubun kalıntıları kısa süreliğine Belarus’a taşındı.

Ancak orada kalmaları hiçbir zaman kesin olmadı.

Afrika’daki varlığı güçlendirme

Rusya’nın Afrika kitabının yazarı ve İngiliz Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü düşünce kuruluşundan Samuel Ramani’nin Newsweek’e yaptığı değerlendirmeye göre, “Stratejik açıdan bakıldığında Wagner’in Belarus’ta kümelenmesinin pek bir faydası yok.”

Ramani, “Bir sonraki adım, bunların muhtemelen Rusya’nın Afrika’daki varlığını güçlendirmek için kullanılmasıdır. Belki Libya’da başlayacaklar” dedi.

Wagner’in büyüyen ayak izi, Kremlin’e, uzun süredir Batı etkisini zayıflatmaya çalıştığı Afrika’da yeni alanlar sağladı. Batı’daki, özellikle de Fransa’daki eski sömürgeci güçlerle yaşanan son istikrarsızlık ve gerginlikler, özellikle Prigozhin’in ölümünden sonra Moskova’ya yeni fırsatlar sundu.

“Bedeli olacak”

İki Binbaşı kanalında şu değelendirme yer aldı:

“Kremlin için karanlık kıtadaki ana rakipler ABD ve Fransa dahil NATO müttefikleridir. Rus askeri departmanı Batı etkisine karşı koyacak ve Moskova’nın Afrika’daki konumunu güçlendirecek.

Rus Afrika Kolordusu, nihayet yeni-sömürgeci bağımlılıktan kurtulmak, Batı varlığını temizlemek ve tam egemenlik kazanmak isteyen ülkeleri desteklemek için kıtada tam ölçekli askeri operasyonlar yürütmek zorunda kalacak.”

Ancak kanal bunun bir bedeli olacağını açıkça belirtti. Gönderide, “Hayırseverlikten bahsetmiyoruz” denilerek, Moskova’nın “Afrika’da güç faktörünü kullanması”nın Rusya’ya siyasi güç kazandırması, “dost hükümetlerin ve rejimlerin iktidara gelmesi” ve ” üslerin, havaalanlarının ve deniz merkezlerinin bedava kiralanması” gerektiği belirtildi.

Kanalda, Kremlin’in ayrıca “altın, platin, kobalt, uranyum, elmas, petrol, nadir toprak elementleri yataklarının kontrolü ve bunların Afrikalı ortaklarla karşılıklı yarar sağlayan şartlarda geliştirilmesinden” oluşan “ekonomik kâr payları” arayacağı değerlendirmesi de yer aldı.

 

En az 10 karakter gerekli