DOLAR 30,9173 0.01%
EURO 33,4685 0.03%
ALTIN 2.018,690,35
BITCOIN 16062110,41%
Şanlıurfa

HAFİF YAĞMUR

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘Sade Yağ’a Hayran Kaldılar

ABONE OL
21 Haziran 2019 16:20
Urfa Haberleri ‘Sade Yağ’a Hayran Kaldılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa’nın zengin mutfağını yakından görmek için ‘Gastroway’ etkinliği kapsamında kente gelen dünyaca ünlü şefler, TÜRKPATENT tarafından tescillenen ve Antep baklavasına lezzet veren sadeyağın tadına hayran kaldı.

Güneydoğu mutfağının lezzetinin sırrı olarak kabul edilen sadeyağ, yüzyıllardır kentin önemli lezzetleri arasında yer alıyor. İvesi cinsi koyunların sütünden elde edilen ve yöre halkının severek tükettiği yağ, zorlu işlemlerin ardından hazır hale getiriliyor.

Daha çok Tek Tek Dağı ve çevresinde yetiştirilen koyunlardan elde edilen süt, çeşitli işlemlerden geçtikten sonra tereyağına dönüşüyor. Elde edilen yağın kaynatılmasıyla hazırlanan sadeyağ ise yemeklere ve baklavalara lezzet katıyor.

Geçen yıl Şanlıurfa Ticaret Borsasınca yapılan coğrafi işaret tescil başvurusunun ardından TÜRKPATENT tarafından tescillenen ve Antep baklavasına lezzet katan sadeyağın yurt dışına da pazarlanması hedefleniyor. Yapımı oldukça zahmetli olan ve üreticilerinin talebi karşılamakta zorlandığı söz konusu geleneksel yağ, kalitesine göre kilogramı 80 ila 100 liradan alıcı buluyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. himayesinde düzenlenen, ‘Gastroway’ etkinliği kapsamında Şanlıurfa’ya gelen dünyaca ünlü şefler ve gastronomi yazarları da Harran’da düzenlenen gezi programında yöre kadınlarınca odun ateşi üzerinde hazırlanan sadeyağa hayran kaldı.

Harran’da yöresel kıyafetli kadınlardan sadeyağın geleneksel yöntemlerle yapım aşamalarını uygulamalı öğrenen şefler, ateşin yakılmasından yağın hazır hale gelmesi ve bu üründen yemek yapılma aşamalarını ilgiyle takip etti. Sadeyağa tam not veren şefler daha yöresel şıllık tatlısının tadına baktı.

En az 10 karakter gerekli