DOLAR 32,5650 0.06%
EURO 34,9022 0.12%
ALTIN 2.435,710,53
BITCOIN 2054826-4,46%
Şanlıurfa
29°

KAPALI

16:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Slovakya cumhurbaşkanı seçimi için sandık başında

Slovakya cumhurbaşkanı seçimi için sandık başında

ABONE OL
24 Mart 2024 15:27
Urfa Haberleri Slovakya cumhurbaşkanı seçimi için sandık başında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Slovakya, Rusya eğilimli iktidar kampı ile Ukrayna yanlısı muhalefet destekli bir aday arasındaki mücadeleye sahne olacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu için bugün sandık başında.

Parlamento Başkanı Peter Pellegrini ve liberal eski Dışişleri Bakanı Ivan Korcok dokuz aday arasında açık ara önde gidiyor.

Pellegrini, Rusya’nın işgali üzerine yaptığı kışkırtıcı yorumlar arasında Ukrayna’nın egemenliğini sorgulayan popülist Başbakan Robert Fico tarafından destekleniyor.

Sadık bir Ukrayna yanlısı olan Korcok, hükümeti eleştiren ve ikinci bir dönem için aday olmamayı tercih eden eski Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova ile benzer görüşlere sahip.

Son kamuoyu yoklamaları, 5,4 milyon nüfuslu NATO ve AB üyesi ülkenin cumhurbaşkanı olmak için kıyasıya bir yarış olduğunu gösteriyor.

Ipsos ajansının yaptığı bir anket, eski bir başbakan olan Pellegrini’nin oyların yüzde 37’sini, Korcok’un ise yüzde 36’sını alacağını işaret ediyor.

Oy verme merkezleri yerel saatle 7:00’de 15 saatliğine açıldı. Ancak hiç kimsenin bugünkü ilk turda kazanmak için gereken yüzde 50 oy oranına ulaşması beklenmediğinden, Pellegrini ve Korcok’un 6 Nisan’da yapılacak ikinci tura itiraz etmeleri bekleniyor.

‘Orban yolu’ 

Analistler, Fico destekli bir cumhurbaşkanının Ukrayna karşıtı dış politikayı daha da güçlendirerek Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ınkine benzetebileceğini tahmin ediyor.

Hukukun üstünlüğü konusunda sık sık eleştirilen ve bloğun Ukrayna’ya yardım çabalarını engelleyen Macaristan’ın Avrupa Birliği liderliğiyle arası giderek açılıyor.

Komşu Ukrayna’da Şubat 2022’den bu yana devam eden savaş, Slovakları bölen bir seçim kampanyası malzemesi oldu.

Pellegrini, “Slovak siyaset sahnesi, ne pahasına olursa olsun savaşın devamından yana olanlar ile barış müzakerelerinin başlamasını talep edenler arasında bölünmüş durumda. Ben ikinci gruba dahilim” diyor.

Ukrayna yanlısı kamp 

Uzun süredir müttefiki olan Fico, yıllar içinde Pellegrini’yi meclis başkanı ve eğitim bakanı da dahil olmak üzere çeşitli görevlere getirdi.

48 yaşındaki Pellegrini, gazeteci Jan Kuciak ve nişanlısının öldürülmesinin ardından 2018 yılında Fico’nun başbakanlıktan düşürülmesiyle hükümetin başına geçti.

Kuciak’ın İtalyan mafyası ile Fico’nun Smer-SD partisi arasındaki bağlantılar üzerinde çalıştığı için çifte cinayet Fico’yu istifaya zorlayan büyük gösterilere yol açtı.

Korcok, Slovakya’yı ABD, Almanya ve İsviçre’de temsil etmiş bir diplomat. 59 yaşındaki diplomat Fico’nun Moskova ile müzakere çağrılarını eleştirdi.

Korcok, “Rusya Federasyonu uluslararası hukuku ayaklar altına aldı… Ukrayna’nın barışa ulaşmak için topraklarının bir kısmından vazgeçmesi gerektiğini düşünmüyorum” diyor ve ekliyor: “Bu savaşa barışçıl bir çözümden bahsedebilmemiz için ilk ön koşul Rus füzelerinin Ukrayna okullarını ve hastanelerini vurmayı durdurmasıdır.”

Son başkanlık tartışmasında ikili Ukrayna konusunda karşı karşıya geldi ve Pellegrini “derhal ateşkes ve barış müzakerelerinin başlatılması” çağrısında bulundu.

“Barış teslimiyet anlamına gelemez” diyen Korcok, Rus birliklerinin çekilmesi koşuluyla barışın “hemen” gelebileceğini sözlerine ekledi.

Bağımsız olarak yarışmasına rağmen Korcok, Pellegrini’nin kazanmasının yolsuzluktan suçlu bulunan hükümet müttefiklerinin cumhurbaşkanlığı tarafından affedilmesinin önünü açacağına inanan muhalefet partileri tarafından destekleniyor.

Başka adaylar da var

Makamı büyük ölçüde törensel olsa da Slovakya’nın cumhurbaşkanı uluslararası anlaşmaları onaylıyor, üst düzey yargıçları atıyor ve silahlı kuvvetlerin başkomutanlığını yapıyor.

Devlet başkanı ayrıca parlamento tarafından kabul edilen yasaları veto edebilir.

Diğer cumhurbaşkanlığı adayları arasında Kremlin yanlısı eski Yüksek Mahkeme Başkanı Stefan Harabin, aşırı sağcı eski milletvekili Marian Kotleba ve yolsuzluk karşıtı eski başbakan Igor Matovic bulunuyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli