DOLAR 31,1490 0.14%
EURO 33,8443 0.12%
ALTIN 2.039,370,38
BITCOIN 175906310,40%
Şanlıurfa
10°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TAŞKINA KARŞI ISLAH

TAŞKINA KARŞI ISLAH

ABONE OL
8 Nisan 2023 15:14
Urfa Haberleri TAŞKINA KARŞI ISLAH
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sel felaketinin ardından taşkın riski bulunan Şanlıurfa’da üstü kapalı bulunan 3 ana dere üzerindeki yapıların yıkımına başladı.

Dereler, su seviyesine göre yeniden dizayn edilerek bazı bölgelerde derelerin üstü açık bırakılacak.

Sel felaketinin yaşandığı Şanlıurfa’da taşkınlara karşı DSİ GAP 15. Bölge Müdürlüğü derelerde ıslah çalışması başlattı.

17 kişinin sel sularına kapılarak hayatını kaybettiği Şanlıurfa’daki derelerde ıslah çalışması başlatan DSİ, yaklaşık 50 kilometre uzunluğundaki derelerin üstünde bulunan yapıları yıkmaya başladı.Yaklaşık30 kilometreyi bulunda yan derelerde de çalışma var.

Sırrın, Cavsak ve Karakoyun Deresinde revizyon çalışması başlatan DSİ, derelerin üstünü açmaya başladı. İş makineleriyle derelere inen ekipler tıkanan noktaları belirledi. Tıkanan noktalarda yeni bir taşkın yaşanmaması için temizlik çalışması sürüyor.

50 kilometrelik uzunlukta bulunan derelerin bazı kısımlarında genişletme çalışması yapıldı. Derelerin yeniden tıkanmaya karşı güçlendiren DSİ, kent merkezinin yanı sıra ilçelerde bulunan derelerde de ıslah çalışması başlattı.

DSİ’nin başlattığı çalışmalar kapsamında derelerin üstü açık bırakılacak ve belirli periyotlarda açık bırakılan yerlerden derelerin temizliği yapılacak.

Sel felaketinin ardından üstü kapalı bulunan derelerde çalışmalar yaptıklarını anlatan DSİ 15. Bölge Müdürü Ali Naci Kösali, “yeni bir taşkında hem müdahale edebilmek, derelerin içini temizleyebilmek çünkü gerçekten kapalı geçişler taşkın da çok ciddi bir problemler yarattı. ifadelerini kullandı

Sırrın deresinde Cavsak Deresi’nde ve Karakoyun Deresi’nde kapalı olan uzun kapalı olan geçişlerimizin üstünü kaldırarak daha müdahale edilebilir, daha temizlenebilir hale getirmeye hedef diyoruz. Taşkın’a da bu derelerimizi daha bu kapsamda hale gelmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda bizim kesitleri dar olan köprülerimiz vardı, onların da bir kısmını yıktık, kaldırdık. Ulaşım biraz aksıyor ama onu da yakında telafi edeceğiz, ancak taşkın riski daha önemli. Taşkın riskini böylelikle hafifletmiş olduk.
Bir yandan Şanlıurfa merkezdeki çalışmalarımızı devam ettirirken bir yandan da Bozova’da, Suruç’ta, Harran, Akçakale tarafında ve diğer ilçelerde de çalışmalarımızı buna paralel olarak yürüttük. Taşkın da etkilenen neresi varsa oraya makine gücümüzle beraber müdahale ettik. Şanlıurfa ilimizde toplam 50 kilometre civarında ana deremiz var. Buna da yine hesaplanan yaklaşık 30 km yakında yan derelerimiz var. Yan derelerin bir kısmı kapalı şu anda açık değil ana değerlerimiz açık.

En az 10 karakter gerekli