DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 11057323,71%
Şanlıurfa

PARÇALI AZ BULUTLU

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tüketicilere mağduriyet yaşatanlara ceza

Tüketicilere mağduriyet yaşatanlara ceza

ABONE OL
18 Kasım 2023 12:37
Urfa Haberleri Tüketicilere mağduriyet yaşatanlara ceza
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanlığı’nca yapılan denetimlerde tüketicilere mağduriyet yaşatanlar 166 milyon lira idari para cezası uygulandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, vatandaşları mağdur edebilecek her konuda gerekli incelemelerin yapıldığı belirtilerek, şu bilgilere yer verildi:

“Bu kapsamda, 2023 yıl içerisinde bakanlığımıza tüketicilerimiz üzerinden ulaşan TV yayını, kişiye özel film, dizi, belgesel, komedi, spor vb. yayın ve içerik hizmeti sunan dijital abonelik platformları hakkındaki şikayetler ile ilgili olarak incelemeler başlatılmıştır. Bu kapsamda; ilgili kuruluşlara bakanlığımızca 166 milyon TL tutarında idari para cezası düzenlenmiştir.

Bakanlık müfettişlerince yapılan denetimlerde, dijital platformlara abone olan tüketicilerin talep ve onayları alınmaksızın sözleşmelerinin yenilendiği, tüketicilerin rızası dışında kredi kartlarından para tahsil edildiği, abonelikten çıkmak isteyen tüketicilerin isteklerinin süresi içerisinde yerine getirilmediği, haksız bir şekilde ücret alınmaya devam edildiği, eksik iade ücreti ödenerek tüketicilerin mağdur edildiği tespitlerine yer verilmiştir.

Sözkonusu haksız tahsilat ve iade süreçlerinde tüketicilere vasatılan bu ve benzeri ihlaller dolayısıyla dijital abonelik platformlarına bakanlığımızca 166 milyon TL tutarında idari para cezası düzenlenmiştir.”

En az 10 karakter gerekli