DOLAR 33,0196 0.6%
EURO 35,8872 0.75%
ALTIN 2.516,41-0,49
BITCOIN 2116697-2,25%
Şanlıurfa
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aile Hekimleri Uyardı !

Aile Hekimleri Uyardı !

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu, Sağlık Bakanlığı’nın yanlış aşılama politikalarının nedeniyle Aile Sağlığı Merkezlerini (ASM) bulaş noktası haline getirebileceği uyarısında bulunarak, “Bu durum vaka sayılarının 5000 seviyelerinde seyrettiği şu dönemde bu yeni bir pike davetiye çıkarmaktadır” denildi.

ABONE OL
17 Haziran 2021 00:21
Urfa Haberleri Aile Hekimleri Uyardı !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu, Sağlık Bakanlığı’nın yanlış aşılama politikalarının nedeniyle Aile Sağlığı Merkezlerini (ASM) bulaş noktası haline getirebileceği uyarısında bulunarak, “Bu durum vaka sayılarının 5000 seviyelerinde seyrettiği şu dönemde bu yeni bir pike davetiye çıkarmaktadır” denildi.

Aşı stratejisinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirten İSTAHED yetkilileri, “Salgında 2. yılın ortasına geliyoruz. Gecikmeli de olsa elimizde artık yeterince aşımızın olduğunu açılan aşı grupları sayesinde anlıyoruz. 35 milyon doz aşıyı uygulamış olmakla beraber toplamda 120-140 milyon doza ulaşmayı hedeflediğimiz gerçeğinden hareket edersek yaklaşık 100 milyon doz aşının daha uygulanmayı beklediğini bilerek aşılama stratejimizi gözden geçirmemiz şarttır. Zira mevcut hali ile özellikle aile hekimliğinde aşılama, her ne kadar yaptığımız her aşıdan büyük bir mutluluk duysak da, büyük bir özveri ile yürütülmeye çalışılmaktadır. Covid 19 aşıları, aile hekimleri için ek bir görev olarak büyük bir insani güç harcanmasına sebep olmakla beraber bu ek görevden dolayı oluşan sarf malzeme giderleri konusunda da idareden destek alınmadan yürütülmeye çalışılmaktadır” dedi.

MHRS’ye Müdahale Ediliyor

“Mevcut uygulama ile görülmektedir ki; Bakanlığın personel politikası nedeni ile hemşiresi olmayan aile hekimliklerine personel desteği verilmemektedir, bu dönemi eksik hemşire ile geçirmek imkansızdır” diyen yetkililer, “Aile Sağlığı Merkezlerimizin fiziksel özellikleri ve çalışma şemaları dikkate alınmadan kaba ve ortalama bir yaklaşımla MHRS sistemlerine müdahale edilmektedir. Hep söyledik bir kez daha söylüyoruz; bu şekilde ASM koşullarını bilmeden yaşamadan müdahale COVID 19 pandemi koşullarında kaostan başka bir şey getirmemek ile birlikte ASM’leri bulaş noktası haline getirmek dışında hiç bir işe yaramayacaktır. Vaka sayılarının 5000 seviyelerinde seyrettiği şu dönemde bu yeni bir pike davetiye çıkarmaktadır. Çok tehlikelidir. Bu uygulama hem çalışanların hem de vatandaşların mağduriyetine sebep olmaktadır. O nedenle MHRS randevu planlarına müdahale edilen arkadaşlarımızın randevuları sistemlerini iptal edip tekrar düzenlemeye ya da aşılama dışında hiçbir sağlık hizmetini vermemelerini öneriyoruz. Bu konuda idareyi de akılcı davranması gerektiği konusunda uyarıyoruz. Akıl ve tecrübe ile hareket etmeliyiz. Bu dönem çok kritik. Bir taraftan vaka sayılarının düşürmeye devam etmeli diğer taraftan da en hızlı şekilde halkımızı aşılamalıyız” ifadelerine yer verdi.

İSTAHED bu şartları sağlamak için Sağlık Bakanlığına yönelik önerilerini sıraladı.

*Aşı uygulama merkezleri bir an önce vatandaşın rahat ulaşabileceği konumlarda hayata geçmelidir. Okullar, parklar, meydanlar, aşı çadırları hayata geçirilmeli, aşı kampanyası geniş alanlara ve kitlelere yayılmalıdır.

* ASM’lerde poliklinik hizmetleri (acil haller dışında) asgari seviyeye çekilmeli, performans garabeti ertelenmelidir.
* Hastanelerdeki aşılama işleri için ayrıca mekan ve personel ayrıldığı ASM’lerde böyle bir imkan bulunmadığı unutulmamalıdır.
* Her ASM’de gerek personel gerek mekan konusunda aynı koşulların olmadığı, ilişkilerin değişikli, çalışma prensiplerinin farklı olduğu bilinmelidir.
*Aşılama maksimum devam etmeli, hekim ve aile sağlığı merkezi çalışanlarının zayi stresi
olmamalıdır. Aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi çalışanları her zaman olduğu gibi işini layıkıyla yapacak ve minimum zayi ile görevini tamamlayacaktır.
*Aşı için gereken sulandırma solüsyonu, enjektörler ve diğer gerekli sarf malzemeler idarece ve fenne uygun biçimde sağlanmalıdır.
* Aşılamanın yükünün maddi ve manevi karşılığı derhal ödenmelidir.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

 

En az 10 karakter gerekli