DOLAR 32,2444 0.07%
EURO 34,9077 0.09%
ALTIN 2.425,310,17
BITCOIN 2178156-1,16%
Şanlıurfa
29°

AÇIK

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

AKTAŞ TÜRKİYE BİRİNCİLERİNİ KABUL ETTİ.

AKTAŞ TÜRKİYE BİRİNCİLERİNİ KABUL ETTİ.

ABONE OL
9 Haziran 2021 16:52
Urfa Haberleri AKTAŞ TÜRKİYE BİRİNCİLERİNİ KABUL ETTİ.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan v. Kenan Aktaş Mola uygulaması ileTÜBITAK 2204 -A Lise öğrencileri Araştırma proje yarışmasında Türkiye birinciliğini kazanan Suruç Fen Lisesi öğrencilerini makamında kabul etti. Başarılarından dolayı ödüllendirdi.

“MOLA” mobil uygulamasıyla öğrencilerde dijital bağımlılığın azaltılması, çocukların ve gençlerin sosyal yaşama yeniden yönlendirilmesi hedefleniyor.

Bu projede, teknoloji kullanımını kontrollü ve faydalı yönde etkilemeyi hedefleyen “MOLA” mobil uygulaması geliştirilmişti.

Uygulama özellikle okul çağındaki çocukları ve gençleri hedeflemekte ve onlara teknolojik öz denetim alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyor.

“MOLA” uygulaması Android işletim sistemleri için geliştirilmiş ekran kullanım verilerini işleyen bir mobil uygulama.

Ana ekranda öğrencinin kendisiyle özdeşleşeceği genç çizgi karakter; yakın sosyal çevresini temsil eden anne, baba, kardeş, arkadaş gibi yan karakterler bulunuyor.

Kişi belirlediği ekran kullanım süresini aştığında bu karakterler yavaş yavaş ekrandan kaybolmakta ve ana karakter yalnız kalıyor.

Çocuğa ekran tüketimi arttıkça yakın çevresiyle temasın azalacağı hissettirilmektedir. Ayrıca uygulamada bulunan hatırlatıcılar sayesinde kişi gerçek yaşam aktivitelerine yönlendiriliyor.

EBA ders programı modülüyle canlı derslerden önce ekrana bildirim gönderilerek öğrencinin derse katılımı sağlanıyor.

Diğer kullanıcılar “arkadaşlarım” kısmına eklenerek onların ekran kullanım süreleri gösterilmekte tatlı bir rekabetle kullanıcılar daha az ekran kullanımına teşvik ediliyor.

Uygulamada kilitleme, silme ya da ebeveyn kontrolü gibi dışsal denetimler kullanılmamış bunların yerine çocukta öz denetim, sorumluluk alma, teknolojik bilinçlenme gibi olumlu davranışlar oluşturulmak isteniyor.

Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan v. Kenan Aktaş burada yaptığı açıklamada Öğrencileri tebrik ederek. ‘’ Türkiye’nin neresinde olursanız olun istekli, gayretli ve destek gördüğünüz takdirde başarı çok net bir şekilde geliyor. Bunu açık bir şekilde ifade etmemiz lazım.’’ Dedi. Konuşmasında Mekânların çok önemli olmadığını belirten Aktaş ‘’ Her şeyden önce Başarının temel sebeplerinden birisi gayret. Gayret sonucunda bakınız ki ortaya konulan başarı ortada.’’‘’ Bilimde de birinci olacağız. Çevrecilikte, şehircilikte, altyapı da ve üstyapı da bütün hizmetlerde biz Suruç’u bir numara yapmak zorundayız ve yapacağız. Yeter ki birlik beraberliğimizi daim kılalım.
Bu başarının en büyük göstergesi siz değerli öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz hep birlikte başardık. Mola programı ‘’ Öğrencilerde dijital bağımlığın azaltılması, çocukların ve gençlerin sosyal yaşama yeniden yönlendirilecek. ’Öğrencileri ve Öğretmenlerini tebrik eden Aktaş; ‘’ Eğer istenildiği takdirde başarının kolay bir şekilde geleceğini ortaya koymuş oldunuz. Yeter ki isteyelim, azimli olalım Suruç’tan da başarı çıkar başka ilçelerden de başarı çıkar. Buradaki temel püf noktası çalışmak, azimli olmak ve istekli olmak.’’ Dedi.

Öğrenciler Öğrenci Osman Gören, Muhammet Emre Bozkaya, Tuba Çınar konuşmaların ardından MOLA uygulaması ile ilgili sunum yaparken Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Kenan Aktaş öğrencileri Cumhuriyet altını ile ödüllendirdi.

Görüşmede Suruç Milli Eğitim Müdürü Mehmet Han Özdemir, Fen Lisesi Müdürü Muhittin Bozkaya ve Danışman öğretmen Rümeysa Kuzucu da hazır bulundu.

Suruç Fen Lisesi Psikoloji alanında, Bağımlılık ve Bağımlıklıkla mücadele tematik alanında öğrencilerde dijital bağımlılığın azaltılması, çocukların ve gençlerin sosyal yaşama yeniden yönlendirilmesi projesi ile Türkiye geneli tüm resmi ve özel liseler arasından 1.4000 proje, 19.000 öğrenci ve 2615 okul arasından 12 kategoriden birinci seçilerek Türkiye Birincisi olmuştur.

Birinci olan iller Suruç’un yanı sıra İstanbul, Antalya, Ankara ve İzmir’dir.

En az 10 karakter gerekli