DOLAR 32,9289 0.3%
EURO 35,3862 0.64%
ALTIN 2.464,930,60
BITCOIN 2003891-4,73%
Şanlıurfa
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Büyükelçi görevlendirildi

Büyükelçi görevlendirildi

Kıran, Medeniyetler İttifakı’nın önümüzdeki dönemde ittifakın daha görünür olacağını, Türkiye’nin büyükelçi görevlendirdiğini söyledi. (Görsel: UNAOC)

ABONE OL
5 Haziran 2021 17:39
Urfa Haberleri Büyükelçi görevlendirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye, Medeniyetler İttifakı için Büyükelçi görevlendirdi

Dişişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Medeniyetler İttifakı’nı çok önemsediklerini belirterek, önümüzdeki dönemde ittifakın daha görünür olacağını, Türkiye’nin Büyükelçi Namık Güner Erpul’u görevlendirdiğini söyledi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Avrupa’da Yükselen Irkçılık ve İslamofobi Alt Komisyonu toplantısında konuşan Kıran, “Bundan sonraki dönemde Medeniyetler İttifakı’nın çalışmalarını daha görünür bir şekilde kamuoyumuz görecek, şahit olacak. Medeniyetler İttifakı’nın Türkiye olarak görünürlüğünü arttırmasını ve çalışmalarının daha da derinleşmesini önemsiyoruz ve buna yönelik çalışmaları da önümüzdeki dönemde daha sıklıkla göreceğiz” dedi. 

Kıran, İslam karşıtlığının Avrupa’da hala bir suç olarak tanımlanmamasının çok büyük bir eksiklik olduğunu ama daha vahimi olanın, buna karşı yapılan reaksiyonları engelleyici bir “ürkütücü atmosfer ve genel iklimin hakim” olduğunu söyledi. 

Kıran, bu nedenle Türkler başta olmak üzere, Avrupa’daki Müslümanların karşı hukuki mücadele vermesinde de zorluklar olduğunu belirtti. 

Büyükelçi görevlendirildi

Kıran, Medeniyetler İttifakı Platformu’nu çok önemsediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bu verdiğimiz önemin göstergesi olarak İspanya’yla birlikte bu ittifakı kurduk. O zamanki İspanya Başbakanı Zapatero ile Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanlığı döneminde bu mekanizmayı ihdas etti. Pandemi sebebiyle geçtiğimiz yıl içerisinde çok arzu ettiğimiz ivmeyi yakalayamadık ama yeni dönemde eski bir Avrupalı siyasetçi de İspanya Eski Dışişleri Bakanı Moratinos şu anda bu Medeniyetler İttifakı’nın sekreterliğini yürütüyor. Bu mekanizmayı hızlandırmak adına, kurumsal yapısını güçlendirmek adına New York’ta faaliyet gösteriyor, sekretaryası New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde ama Cenevre’de de bir ofisi var, bu ofisin başına da çok tecrübeli bir diplomatımızı, Büyükelçimiz Namık Güner Erpul’u şu anda görevlendirdik. 

Önümüzdeki dönemde hem New York’tan hem Cenevre’den bu ittifakın çalışmalarını güçlendirmek adına önemli çalışmalarda bulunacaklar. İspanya’yla da ikili düzeyde İstanbul’un da aslında Medeniyetler İttifakı’nın önemli bir merkezi olarak önemli mekânlar kazandırılması ilgili de birtakım çalışmalarımız var, bunları da zamanı geldiğinde duyuracağız ama tabii bu çalışmaları yaparken, Medeniyetler İttifakı düşüncesinin, felsefesinin de daha geniş ölçekte duyurulması adına biz daha aktif olması gerektiği konusunu her fırsatta paylaşıyoruz. Bundan sonraki dönemde Medeniyetler İttifakı’nın çalışmalarını daha görünür bir şekilde kamuoyumuz görecek, şahit olacak.”

Kıran, başta dinî mekânlara yapılan saldırıların önlenmesine yönelik çalışmalar olmak üzere bu konuda Moratinos’un önemli bir çalışması olduğunu, bunu da olgunlaştırdığında kamuoyuyla paylaşacağını bildirdi.

En az 10 karakter gerekli