DOLAR 32,3917 0.09%
EURO 34,5617 0.36%
ALTIN 2.448,730,43
BITCOIN 21511222,89%
Şanlıurfa
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Enflasyonun üzerinde oluşacak

Enflasyonun üzerinde oluşacak

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: “Enflasyonda yüzde 5 hedefi yakalanana kadar politika faizi, gerçekleşmiş ve beklenen enflasyonun üzerinde oluşacak.” (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
2 Haziran 2021 22:40
Urfa Haberleri Enflasyonun üzerinde oluşacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kavcıoğlu: “Piyasalardaki haklı bir gerekçeye dayanmayan erken gevşeme  beklentilerinin tümüyle ortadan kalkması gerekiyor. Merkez Bankası kanunla kendisine verilmiş fiyat istikrarı amacına bağlıdır.”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün yatırımcılarla videokonferans gerçekleştirdi.

Kavcıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, bu yılın ilk çeyreğindeki büyümenin Nisan ayındaki Enflasyon Raporundaki görünümle uyumlu gerçekleştiğini belirterek, “İktisadi faaliyet, güçlü ve trendinin üzerindeki seyrini sürdürdü” dedi.

İhracattaki güçlü artış eğiliminin, altın ithalatındaki belirgin gerilemenin ve bireysel kredilerdeki yavaşlamanın, dış dengede beklenen iyileşmeyi desteklemesini beklediklerini ifade eden Kavcıoğlu, son dönemde aşılamaya dair olumlu gelişmelerin, başta turizm olmak üzere, salgından olumsuz etkilenen sektörlerde iktisadi faaliyetin normale dönmesine ve cari dengedeki süregelen iyileşmeye önemli ölçüde katkıda bulunacağını kaydetti:

“Belirgin düşüş 3. çeyreğin sonu, 4. çeyreğin başı gibi olacak”

Kavcıoğlu, şöyle devam etti:

“Ekonominin yeniden dengelenmesini sağlayacak ılımlı bir iç talep ve kredi büyümesi sağlanması için sıkı para politikası duruşu gerekiyor. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve 2023 yılındaki orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar, politika faizini, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, gerçekleşmiş ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmasına devam edeceğiz.

Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüşün üçüncü çeyreğin sonunda, dördüncü çeyreğin başı gibi olacağı düşünülüyor. Bu görünüm, bizim dezenflasyon süreci boyunca politika faizini enflasyonun üzerinde tutma kararlılığımızla birlikte yorumlanmalıdır. Para ve Kur Politikası metnini 2021 yılında uygulayacağımız politikalar ve iletişim stratejisi açısından bir yol haritası olarak görüyoruz. Yılın ilk iki çeyreğinde olduğu gibi bundan sonra söz konusu yol haritasına sıkı sıkıya bağlı kalacağız. Önümüzdeki dönemde para ve kur politikaları, bu metinde belirtilen esaslara göre uygulanacak. Sadeleştirilmiş operasyonel para politikası çerçevesini koruyacağız. Bu çerçevenin, aktarım mekanizmasını güçlendirdiğine ve para politikası duruşu iletişiminin daha sade ve net şekilde kurulmasına imkân verdiğine inanıyoruz. Bu bağlamda, bir hafta vadeli repo faiz oranı, temel politika aracımız olmaya devam edecektir.”

Kavcıoğlu, kararları, veri odaklı bir yaklaşım içinde, enflasyon başta olmak üzere tüm makroekonomik veri akışını göz önünde bulundurarak, şeffaf ve öngörülebilir bir şekilde almaya devam edeceklerini de ifade etti. Piyasalardaki ‘haklı bir gerekçeye dayanmayan erken gevşeme beklentileri’nin tümüyle ortadan kalkması gerektiğini belirten Kavcıoğlu, “Merkez Bankası kanunla kendisine verilmiş fiyat istikrarı amacına bağlıdır” diye konuştu.

Dolar/TL 8,60’ın altına indi

Dolar/TL,  Kavcıoğlu’nun, politika faizinin, “gerçekleşmiş ve beklenen enflasyonun üzerinde oluşturulacağını” açıklamasının ardından gerileyerek 8,60’ın altına indi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir televizyon kanalında yaptığı, “Ben yine aynı iddianın peşindeyim. Hatta bugün de Merkez Bankası Başkanımızla görüştüm. Yani bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart, onun için de yani temmuz-ağustos, buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın” şeklindeki açıklamaları sonrası dolar kuru 8,81 liraya yükselmişti.

En az 10 karakter gerekli