DOLAR 32,5278 0.23%
EURO 34,8915 0.46%
ALTIN 2.485,310,95
BITCOIN 1985944-3,87%
Şanlıurfa
22°

AÇIK

16:52

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Gençleri aşılamayı erteleyin

Gençleri aşılamayı erteleyin

DSÖ Genel Direktörü, zengin ülkelere, gençleri karşı aşılamayı ertelemeleri ve bunun yerine Küresel Aşı Dayanışma Girişimine aşı bağışlamaları çağrısında bulundu. (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
15 Mayıs 2021 18:59
Urfa Haberleri Gençleri aşılamayı erteleyin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü, zengin ülkelere, gençleri Covid-19’a karşı aşılamayı ertelemeleri ve bunun yerine COVAX Küresel Aşı Dayanışma Girişimine aşı bağışlamaları çağrısında bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, zengin ülkelere, gençleri Covid-19’a karşı aşılamayı ertelemeleri ve bunun yerine COVAX Küresel Aşı Dayanışma Girişimine aşı bağışlamaları çağrısında bulundu.

DSÖ’nün iki haftada bir düzenlenen medya brifinginde konuşan Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, düşük gelirli ülkelerin şu anda aşıyı çok az aldığından, “aşı milliyetçiliğine” karşı uyarısını yineledi. 

Dr. Tedros, “Aşı arzının çoğunu satın alan bir avuç zengin ülke, artık daha düşük risk gruplarını aşılıyor” dedi.

“Bazı ülkelerin neden çocuklarını ve ergenlerini aşılamak istediğini anlıyorum ancak şu anda onları yeniden düşünmeye ve bunun yerine aşıları COVAX’a bağışlamaya çağırıyorum” diyen Dr. Tedros, düşük ve düşük-orta gelirli ülkelerde aşı tedarikinin, sağlık hizmetlerinde çalışanlarını aşılamak için bile yeterli olmadığını bildirdi. Dr. Tedros, “çok az sayıda aşı, ölümcül bir solunum yolu virüsüyle savaşmak için etkili bir strateji değildir” dedi. Bu yıl daha ölümcül olabilir

Dr. Tedros, “Dünyada, 14 Mayıs 2021 tarihi itibariyle, dünya çapında 160,8 milyondan fazla Covid-19 vakası vardı ve 3,3 milyondan fazla insan yaşamından oldu. Bu salgının ikinci yılı için ilkinden çok daha ölümcül olma yolundayız” dedi.

Dr. Tedros, şunları kaydetti:

“Hindistan, birkaç eyalette endişe verici sayıda vaka, hastaneye yatma ve ölüm görmeye devam ederken, ‘son derece endişe verici’ olmaya devam ediyor. Nepal, Sri Lanka, Vietnam, Kamboçya, Tayland ve Mısır da vakalarda ve hastaneye yatışlarda ani artışlarla uğraşan ülkeler arasında yer alıyor. Amerika kıtasındaki bazı ülkelerde hala yüksek sayıda vaka var ve bir bölge olarak Amerika kıtası, geçen haftaki tüm Covid-19 salgınındaki ölümlerinin yüzde 40’ından fazlası ile karşılaştı. Afrika’daki bazı ülkelerde de ani artışlar var. ” 

Salgından kurtulmanın tek yolunun halk sağlığı önlemleri alınması ve aşılamanın yoğun şekilde yapılmasından geçtiğini vurgulayan Dr. Tedros, aşı tedarikinin önemli bir sorun olmaya devam ettiğini kaydetti.  DSÖ, maskeyi önermeye devam ediyor

Dr. Tedros, şöyle konuştu:

“Bazı ülkeler aşıları COVAX ile paylaşacaklarını duyurdu. Diğer önlemler arasında, aşı üretimini artırmak için teknoloji transferlerine yönelik yeni anlaşmalar ve dünya liderlerinin ticaret engellerini kaldırmaya yönelik çağrılar yer alıyor. ABD de dahil olmak üzere bazı yetkililer, halka açık yerlerde maske takma konusundaki politikaları kaldırırken, DSÖ, koronavirüs yayılmasını kontrol etmek için kapsamlı bir stratejinin parçası olarak bunların kullanılmasını önermeye devam ediyor.”

DSÖ’nün COVID-19 Teknik Lideri Dr. Maria van Kerkhove de maskenin koruyucu görevinin temel faktörlere, özellikle herhangi bir alandaki virüs bulaşma yoğunluğuna bağlı olduğunu açıklayarak, “Bir ülkede ne kadar virüs dolaştığı ile ilgili. Yaygınlaşan aşılama ve aşı miktarı ile ilgili” dedi.

En az 10 karakter gerekli