DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2184109-4,72%
Şanlıurfa
17°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Görevden alma kararı

Görevden alma kararı

Arnavutluk Meclisi, Cumhurbaşkanı Meta'nın ''anayasayı ihlal ettiği'' gerekçesiyle görevden alınmasını onayladı. (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
9 Haziran 2021 23:50
Urfa Haberleri Görevden alma kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arnavutluk Meclisi, Cumhurbaşkanı Meta’nın görevden alınmasını onayladı

Arnavutluk Meclisi, Cumhurbaşkanı Ilir Meta’nın anayasayı ihlal ettiği gerekçesiyle görevden alınması teklifini onayladı.  

Meclis’te yapılan olağanüstü oturumda, cumhurbaşkanının görevden alınmasına 7’ye karşı 104 oyla karar verildi. 3 milletvekili çekimser kaldı. Nihai onay üç ay içinde Arnavutluk Anayasa Mahkemesi’nden gelecek.

Bir meclis soruşturması raporunda, Meta’nın 25 Nisan parlamento seçim kampanyası sırasında iktidardaki Sosyalistlere karşı önyargılı yaklaşımıyla anayasayı ihlal ettiği sonucuna varılmıştı.  Raporda, Meta’nın 16 makaleyi ihlal ettiği ve ayrıca şiddeti teşvik ettiği belirtildi.

”Misyonuna ihanet etti”

Başbakan Edi Rama oylama öncesi yaptığı konuşmada, “Ilir Meta Arnavutluk cumhurbaşkanının misyonuna ihanet etti. Ilir Meta anayasayı küçük düşürdü” dedi.

Meta, yasa dışı olduğunu savunarak soruşturmayı ve suçlama girişimini kınamıştı. Tartışma sırasında veya oylama sonrasında Meta’dan herhangi bir tepki gelmedi. Meclis tartışması sırasında Meta, bir halk müziği topluluğuna madalya vererek günlük gündemine devam etti.

Eski bir partili

Nisan ayı sonlarında, iktidardaki 49 Sosyalist milletvekili soruşturma komitesinden rapor istemişti. Partiden yıllar önce ayrılan eski bir Sosyalist başbakan olan Meta’yı Balkan ülkesinde istikrarsızlığı ve şiddeti kışkırtmak ve seçimler öncesinde siyasi muhalefetin yanında yer almakla suçluyorlar. Meta’nın anayasal görevi ulusal birliği garanti altına almadığı için görevden alınması gerektiğini söylüyorlar.

İktidardaki Sosyalist Parti 25 Nisan seçimlerinde meclisteki 140 sandalyenin 74’ünü ezici bir üstünlükle kazanarak üçüncü dört yıllık dönemlerini kazanmıştı.

Arnavutluk’un cumhurbaşkanlığı büyük ölçüde törensel olmakla birlikte, yargı ve silahlı kuvvetler üzerinde belirli yetkileri bulunuyor. Meta, Başbakan Edi Rama’nın Sosyalist hükümetiyle düzenli olarak çatışıyor.

En az 10 karakter gerekli