DOLAR 32,8324 -0.07%
EURO 35,6753 -0.08%
ALTIN 2.539,89-0,19
BITCOIN 2164627-2,33%
Şanlıurfa
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gündem pandemi

Gündem pandemi

İngiltere'deki G7 zirvesinin ikinci gününde, liderlerin gelecekteki pandemileri durdurmak için yeni bir plan üzerinde anlaşmaları bekleniyor. (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
13 Haziran 2021 01:13
Urfa Haberleri Gündem pandemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

G7 zirvesi ikinci gününde: Bugünün gündemi pandemi

İngiltere’de dün başlayan ve dünya ekonomisinin en gelişmiş 7 ülkesinin liderlerini bir araya getiren G7 zirvesinin ikinci gününde liderlerin gelecekteki pandemileri durdurmak için yeni bir plan üzerinde anlaşmaları bekleniyor.

Bugün, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, İtalya, ABD ve İngiltere’den liderler Carbis Bay Deklarasyonu’nu yayınlayacak.

Deklarasyonda, ”gelecekteki herhangi bir hastalık için aşı, tedavi ve teşhis geliştirmek ve lisanslamak için geçen süreyi 100 günün altına indirmek, küresel gözetim ağlarını ve genomik dizileme kapasitesini güçlendirme ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) reforme edilmesi ve güçlendirilmesi için destek” gibi somut adımların yer alması bekleniyor.  

Bugünkü oturuma BM Genel Sekreteri António Guterres ve WHO direktörü Dr Tedros Ghebreyesus da katılıyor.

Ev sahibi ülkenin Başbakanı Boris Johnson, bugünkü görüşmelerden önce yaptığı açıklamada, ”Koronavirüsü gerçekten yenmek ve iyileşmek için böyle bir pandeminin bir daha olmasını önlememiz gerekiyor. Bu, son 18 aydan ders almak ve bir dahaki sefere farklı şekilde yapmak anlamına geliyor” dedi.  

Dün neler oldu?

Cuma günü, İngiltere Başbakanı Boris Johnson zirveyi küresel eşitsizliğin üstesinden gelme çağrısıyla açtı. Johnson, ekonomik toparlanmanın “toplumun tüm kesimlerinde aynı olmadığı” 2008 mali krizinin “hatalarından” ders almanın hayati olduğunu söyleyerek, diğer dünya liderlerini “daha ​​iyi inşa etmeye” çağırdı. Başbakan, “G7 olarak daha temiz, daha yeşil bir dünya vizyonumuzda birleştik” dedi.

Covid aşılarının küresel dağılımı da dün zirve gündeminin üst sıralarında yer aldı. Johnson, İngiltere’nin gelecek yıl içinde daha yoksul ülkelere 100 milyondan fazla Kovid aşısı bağışlayacağına söz verirken, Başkan Biden 92 düşük ve orta gelirli ülkeye ve Afrika Birliği’ne 500 milyon doz Pfizer aşısı sözü verdi. Toplu olarak G7 ülkelerinin, pandemiyi 2022’de sona erdirmek amacıyla bir milyar doz Covid-19 aşısı sağlamayı kabul etmesi bekleniyor.=

En az 10 karakter gerekli