• SERVİS 1
  • SERVİS 3
Güvenlik Soruşturması

Güvenlik Soruşturması

ABONE OL
7 Nisan 2021 22:16
Güvenlik Soruşturması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilen Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi’nin birinci bölümü TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Muhalefetin tepkilerine rağmen geçtiğimiz hafta yeniden Meclis gündemine gelen ‘güvenlik soruşturması’ teklifinin bazı maddelerinde de düzenlemeye gidildi.

Buna göre artık kamuda çalışacak öğretmenler de ‘güvenlik soruşturması’ kapsamına alınırken, “güvenlik soruşturmasına kişinin eşi ile birinci derece akrabalarını” dahil eden hüküm ise tekliften çıkarıldı.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirliklerince yapılacak.

Araştırma yapmakla görevli birimler, kendilerine iletilen taleple sınırlı olarak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kapsamında bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları arşivlerinden, elektronik bilgi işlem merkezlerinden gerekli bilgi ve belgeleri, kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararlarını, Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında alınan kararlar ile kişi hakkında devam eden veya sonuçlanmış soruşturma ya da kovuşturmalar kapsamındaki olguları almaya yetkili olacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.