DOLAR 31,1428 0.12%
EURO 33,8172 0.05%
ALTIN 2.039,100,36
BITCOIN 176101510,82%
Şanlıurfa

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İlk Uygulama Martta Başlıyor

İlk Uygulama Martta Başlıyor

ABONE OL
18 Şubat 2021 11:34
Urfa Haberleri İlk Uygulama Martta Başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında tedbirlerle ilgili vaka sayılarına göre “yerinde karar” dönemine geçildi. Yeni dönemin ilk uygulamaları ise mart ayında başlayacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs (Covid-19) vaka sayılarında ülke genelinde son dönemde 7-8 bin bandında bir sıkışmanın söz konusu olduğunu ve artık tedbirlerle ilgili vaka sayılarına göre “yerinde karar” dönemine geçildiğini duyurmuştu.

Koca, video konferans yöntemiyle katılarak başkanlık ettiği Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamasında yerinde karar dönemi ile ilgili şunları kaydetti;
“Tedbirlerle ilgili artık vaka sayılarına göre ‘yerinde karar’ dönemine geçiyoruz. Covid-19’a karşı şu anda en güçlü iki silahtan birinin aşı, diğerinin ise doğru bilgi olduğunu biliyoruz. Hem aşıyı hem de doğru bilgiyi toplumda yaygınlaştırmak için gereken her şeyi yapacağız. Salgın yönetiminde ‘yerinde karar’ döneminde olduğumuzdan geçen hafta söz etmiştim. Yerinde alınacak kararlara esas olması amacıyla bir haftalık toplam vaka sayılarının nüfusa oranlı olarak illerimizdeki durumunu gösteren haritayı yayımladık. Bu verileri her hafta düzenli olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Daha detaylı göstergelere ilişkin çalışmalar da yapılmaktadır.”

İlk uygulama martta başlıyor

Bu kapsamda iller, vaka ve aşılama oranı gibi ölçütlere göre “düşük”, “orta”, “yüksek” ve “çok yüksek” olmak üzere 4 risk grubunda sınıflandırılacak. Normalleşme süreci bu gruplara göre kademeli şekilde ilerleyecek.
Sokağa çıkma kısıtlaması, hafta sonu uygulamasından başlanarak illerdeki vaka, aşılama ve diğer kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırılacak.
Uzaktan eğitim gören öğrencilerin durumu, vaka sayılarına göre her il için ayrı ayrı değerlendirilecek.

Restoran, kafe, kıraathane ve benzeri yerlere ilişkin yol haritası da gelecek günlerde netlik kazanacak.

Yerinde karar’ normalleşme adımlarının atılmasında belirleyici rol alacak

Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinde hayata geçirilen “yerinde karar” döneminde her ildeki vaka sayısı, aşılama oranı gibi veriler normalleşme adımlarının atılmasında belirleyici rol alacak.

Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığınca hafta başında “covid19.saglik.gov.tr” sitesinden ilk kez paylaşılan illere göre nüfusa oranlı haftalık vaka sayıları, belirli kısıtlamaların kaldırılması veya tekrar uygulanmasına ilişkin kararların alınmasında esas olacak.

Normalleşme sürecinde, bu veriler düzenli olarak paylaşılmaya devam edilecek.

İller için 4 risk grubu belirlendi

Ülke genelindeki her il, Sağlık Bakanlığının belirlediği vaka, aşılama oranı gibi ölçütler çerçevesinde “düşük”, “orta”, “yüksek” ve “çok yüksek” olmak 4 risk grubunda sınıflandırılacak. Bu risk grupları gözetilerek mart itibarıyla kademeli normalleşme süreci başlatılacak.

Normalleşme takvimi, risk gruplarına göre her il için ayrı ayrı hayata geçirilecek.
Sokağa çıkma kısıtlaması, hafta sonu uygulamasından başlanarak illerin durumuna göre aşamalı şekilde kaldırılacak.
Eğitim öğretime uzaktan devam eden öğrencilerin durumu, illerdeki vaka sayısına göre değerlendirilecek.
“Yerinde karar” dönemi kapsamında restoran, kafe, kıraathane ve benzeri yerlere ilişkin yol haritası da gelecek günlerde açıklanacak.
Vaka sayısı azalan illerde normalleşme hızlandırılacak
Normalleşme adımları atılırken illerdeki vakaların seyri sürekli takip edilecek. Covid-19 vaka sayısının düşüş eğiliminde olduğu illerde normalleşme takvimi de hız kazanacak.
Bu kapsamda, vatandaşların, normalleşme sürecini, rehavete kapılmadan Covid-19 tedbirlerini gözeterek sürdürmesi önem taşıyacak.

En az 10 karakter gerekli