DOLAR 30,9202 0.02%
EURO 33,4782 0.06%
ALTIN 2.018,330,33
BITCOIN 16065460,48%
Şanlıurfa
°

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KADEMELİ NORMALLEŞME NASIL OLACAK?

KADEMELİ NORMALLEŞME NASIL OLACAK?

ABONE OL
25 Şubat 2021 20:09
Urfa Haberleri KADEMELİ NORMALLEŞME NASIL OLACAK?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gündemi değerlendirdi.

Sağlık Bakanı Koca’nın konuşmasından öne çıkanlar:

Yerinde karar dönemiyle birlikte kurallara uyum konusunda güvenlik kuvvetlerimiz denetimleri artıracak. Risk durumlarına göre iş kollarımızın faaliyet serbestliği konusunda Bilim Kurulumuzun çalışmasını, Cumhurbaşkanlığı Kabinemize arz edeceğim.


ÜCRETSİZ AŞIYA FATURA İDDİASI

Ticari sır olarak kalması gereken bilgiler ifşa edildi. Aşı savaşının olduğu bir dünyada, üretici firma aşıyı bedava bağışlar mı, bunun akılla izahı var mı? Vatandaşımız bunu çok iyi bilsin, biz aşıyı dünyadaki bütün ülkelerin aldığı fiyattan en ucuza alan ülkeyiz, bu iddiamın arkasındayım. Aracı firmaya tek kuruş ödenmemiştir. Erişebileceğimiz her aşıya erişmek istiyoruz, kimseye ayrıcalık tanımıyoruz.

Olması gereken devletler arası sırrı niye ortaya döküyoruz. Eğer bununla ilgili varsa bir sorun, bu kadar hassasiyetin olduğu durumu biliyorsunuz. Bana Sayın muhalefet lideri açıp sorabilirdi. Yok mu böyle bir iletişim anlayışı?Aşının siyaset arenasına taşınmaması için kararlı olacağım.

KADEMELİ NORMALLEŞME SÜRECİNE GEÇİŞ

Tam kapanma gibi bir durum düşünmüyoruz ama vaka sayılarının arttığını görüyoruz, mutasyonunda bazı illerde arttığını görüyoruz. Mutasyonun bazı bölgelerde etkisini göstermeye başladığını gözlemliyoruz, özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde. Türkiye’ye özgü mutant virüs görülmedi ama bulaşıcılığın daha da arttığını çok rahat söyleyebiliriz.

Mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon Biontech aşısı gelecek. BioNTech ile ilgili ilk etapta gelebilecek aşı miktarı 800 bin olacak, toplam 4,5 milyon. 5 milyona tamamlanması için de çaba sarf edilecek.

En az 10 karakter gerekli