DOLAR 31,5093 0.45%
EURO 34,2072 0.47%
ALTIN 2.111,100,50
BITCOIN 20506465,83%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

16:31

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“ONLARIN YÜKÜNÜ ALMIYORUZ”

“ONLARIN YÜKÜNÜ ALMIYORUZ”

ABONE OL
14 Mart 2021 14:06
Urfa Haberleri “ONLARIN YÜKÜNÜ ALMIYORUZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Şanlıurfa İl Başkanlığı 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayarak tıp camiasının bayramını kutladı ve sağlık camiasının yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.

İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz, bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Sağlık çalışanlarımızın bayramını kutlayalım, pek kutlanacak bir yanımız olmasa da diyerek şunları kaydetti: “Şanlıurfa maalesef ki birçok konuda olduğu gibi sağlık konusunda da hep gerilerde tutulmuş ve üvey evlat muamelesi görmüştür. Bugün tıp bayramı ancak bayramın bayram gibi yaşanması için onlara verdiğimiz değer çalışma şart ve koşullarıdır. Bayram kutlamak ile maalesef biz sağlıkçılarımızın yükünü almıyoruz. Ayrıca sağlık konusu siyasete alet edilemeyecek kadar hayati bir konudur.

-Şanlıurfa’da yıllar önce kapatılan kan bankası neden hala açılmadı? Bu konuda nüfus olarak bizden düşük olan komşu şehirden hizmet almak zorunda mıyız?
-Uzman hekim ve sağlık çalışanı eksikliği ne zaman giderilecek? Bu yetersizlik çalışanlar üzerinde ciddi bir efor sarf edilmesine yol açmakta, bu da şehrimize gelen uzmanların zorunlu hizmet sürelerinin bitmesi ile şehirden ayrılmak istemeleri anlamına gelmektedir.

-Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının zorluğu ve fazla hasta kabulü, verilen hizmetin kalitesini düşürmektedir.

-Özel hastanelerin hala atıl ve binaların terk edilmiş durumunun devam ediyor olması hem düşündürücü, hem de üzücüdür.

-Türkiye’de en çok doğum olan il Şanlıurfa olmasına rağmen kadın doğum uzmanı, çocuk hastalıkları alanındaki eksik hekim nedenlerinden ötürü anne ölüm ve çocuk ölüm oranında Türkiye ortalamasının üstünde yer alarak 1.sırada yer almaktayız.
-Covid-19 aşılama takviminde neden hala çok gerilerdeyiz? Aşı sıkıntısı yaşanmamakta denilen ülkemizde neden aşıya ulaşamamaktayız? Yerli aşı üretim çalışmaları en şeffaf hali ile kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

-Covit 19 hastalığının meslek hastalığı olarak kabulünün hem sağlıkçıların hem de toplumun dileği olduğunun bilinip bununla ilgili adım atılması gerekmektedir” diyerek sıkıntıları dile getirdi.

En az 10 karakter gerekli