DOLAR 32,4402 0.03%
EURO 34,5459 0.02%
ALTIN 2.486,100,13
BITCOIN 2054273-2,49%
Şanlıurfa
22°

AÇIK

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

TCL, Türkiye’de üretime başladı

TCL, Türkiye’de üretime başladı

Mobil cihazlar konusunda uzman bir başka teknoloji şirketi TCL’nin Arçelik ile güçlerini birleştiren akıllı telefon üretimine başladı. 

ABONE OL
30 Mayıs 2021 19:39
Urfa Haberleri TCL, Türkiye’de üretime başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin’li şirket TCL, Türkiye’de akıllı telefon üretimine başladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çin’li teknoloji şirketi TLC’nin Tekirdağ’da akıllı telefon üretimine başladığını belirterek, “TCL, Arçelik ile bir işbirliğine girişti ve beraberce üretim gerçekleştiriyorlar. Buranın yıllık üretim kapasitesi 450 bin telefon” dedi.

Varank, Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde bulunan Çerkezköy OSB’de TCL markasıyla üretime başlayan tesisi ziyaret etti. Ziyarette Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, TCL Avrupa Başkanı Frank Zhang, Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer ile TCL Mobil Türkiye Ülke Müdürü Serhan Tunca, üretim tesisi ve ürünler hakkında Bakan Varank’a bilgi verdi. 

Tesiste incelemelerde bulunduktan sonra seri üretim bandından çıkan cep telefonlarını imzalayan Varank, daha sonra yaptığı değerlendirmede, akıllı telefon pazarında global markaların yatırımlarını Türkiye’ye çekmeye başladıklarını söyledi.

Varank, akıllı telefon pazarının dünyada ve Türkiye’de gittikçe büyümeye devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“TCL, Arçelik ile bir iş birliğine girişti ve beraberce üretim gerçekleştiriyorlar. Buranın yıllık üretim kapasitesi 450 bin telefon. Şu anda SKD sistemiyle üretim gerçekleştiriliyor ama önümüzdeki dönemde hem CKD sistemiyle daha fazla parçayı Türkiye’ye getirip burada montajını gerçekleştirecekler hem de 2022 yılında üretim kapasitelerini 1 milyon telefona çıkarma niyetleri var. TCL hem Çin’de hem de global anlamda önemli bir marka. Özellikle LCD sektöründe ve televizyon pazarında çok güçlüler. Türkiye’de de hem televizyon hem de akıllı telefon pazarında kendi üretimleriyle faaliyet göstermeye başlıyorlar.”  “Türkiye’nin avantajlarından faydalanın” 

Varank, global markalara ve yerli üreticilere çok çeşitli teşvik ve avantajlar sağladıklarını kaydederek, “Global markalara şu tavsiyemiz var: Sadece Türkiye pazarını düşünmeyin özellikle Türkiye’den ihracatı düşünün ve yerli tedarikçileri artırarak hem markanızı çok daha verimli bir şekilde ülkemizde üretin hem de maliyetlerinizi düşürün. Bu sayede de globalde yaptığınız pazar yarışında Türkiye’nin avantajlarından faydalanın” diye konuştu.

Farklı markaların yatırım stratejilerinde almayı planladıkları aksiyonlar, hedef büyütme niyetleri olduğunu anlatan Varank, bakanlık olarak, hükümetin diğer birimleriyle birlikte global markaların Türkiye’de teknoloji yatırımlarını daha da artırmaları için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini vurguladı. “Yılsonuna kadar 4 model üretmiş olacağız”

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Ebiçlioğlu, TCL’nin televizyon ve cep telefonunda dünyanın önemli üreticilerinden olduğunu ifade ederek, “Kendileriyle öncelikle Türkiye pazarı, bilahare ihracat olmak üzere işbirliği başlattık. Kendi üretim tesislerimizde TCL markalı cep telefonu üretimine başladık” dedi.

TCL Avrupa Başkanı Zhang ise hükümetin kendilerine yerel bir ortakla çalışma konusunda birçok kolaylık sağladığına işaret ederek, bunun Türkiye’de yatırım yapmalarında kendilerine daha fazla güven verdiğini vurguladı.

TCL Mobil Türkiye Ülke Müdürü Tunca da “Bakanımızın da teşvikleriyle ilk cep telefonumuzun test üretimlerini tamamladık. Arçelik’in katma değeri ve TCL’nin teknik yetkinlikleriyle Türk kullanıcılarla buluşmaktan dolayı çok heyecanlıyız. Yılsonuna kadar 4 cep telefonu modelimizi Türkiye’de üretmiş olacağız” dedi.

Televizyon ve mobil cihazları 160’tan fazla ülkede satılan TCL’nin, ses cihazları ve akıllı ev ürünleri de bulunuyor. TCL’nin güç birliği yaptığı Arçelik de 12 markası ve dünya çapında 30 bin çalışanı ile 150’ye yakın ülkede ürünlerini satıyor. TCL ile Arçelik birlikteliğinin önümüzdeki dönemde daha da gelişeceği ifade ediliyor.

En az 10 karakter gerekli