DOLAR 30,9601 0.16%
EURO 33,4986 0.14%
ALTIN 2.019,550,39
BITCOIN 1595666-0,29%
Şanlıurfa

HAFİF YAĞMUR

16:20

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

’UNESCO MÜZİK ŞEHRİ’’

’UNESCO MÜZİK ŞEHRİ’’

ABONE OL
23 Temmuz 2021 00:00
Urfa Haberleri ’UNESCO MÜZİK ŞEHRİ’’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

UNESCO yaratıcı şehirler ağına Müzik dalında Şanlıurfa’nın Türküleri, Folkloru, Kültürel zenginliği ve sıra geceleriyle ’UNESCO Müzik Şehri’’adıyla üye olması dünya kültürüne yeni bir soluk getirecek.

Güzelhan Kazancı Bedih (Yoluk), Müslüm Gürses ve İbrahim Tatlıses gibi birçok sanatçıyı bağrından çıkaran Şanlıurfa, ‘’UNESCO Müzik Şehri’’ listesine aday oldu.

Müzik Şehri Şanlıurfa sloganı ile Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin müzik envanterinin ‘’UNESCO Müzik Şehri’’ listesine alınması için yapılan başvuru kabul edildi.

Tarih ve kültür şehri Şanlıurfa, aynı zamanda bağrından çıkan birçok sanatçı ile ön planda yer alıyor. Yöresel müziği, Gazelleri ve türküleri ile müzikal zenginliğini tüm dünyaya duyurmak amacıyla yapılan çalışmalarda Şanlıurfa, Müzik alanında ‘’UNESCO Müzik Şehri’’ listesine aday oldu.

Göbeklitepe’nin ardından Lirinin tatlı ezgileriyle canlıları etkisi altına alan mitolojik ozan Orpheus ile Şanlıurfa; Türküleri, Folkloru, Kültürel zenginliği ve sıra geceleriyle UNESCO yaratıcı şehirler ağına Müzik dalında üye olmasıyla birlikte dünya kültürüne yeni bir soluk getirecek.

Sıra Gecelerinin 2010 Yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine kabul edilmesi, 2015 yılında Aşık Sefai (Mehmet Acet) UNESCO “Yaşayan İnsan Hazineleri “Ödülüne layık görülmesi VE 40 sıra gecesi ekibi ile birlikte Şanlıurfa ‘’UNESCO Müzik Şehri’’ listesine alındı

Şanlıurfa’nın ‘’UNESCO Müzik Şehri’’geçici listesine alınmasının kendilerini mutlu ettiğini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa’nın Müzik yapısının neolitik çağlara dayandığını söyledi.

 

En az 10 karakter gerekli