DOLAR 32,8874 0.19%
EURO 35,2929 0.41%
ALTIN 2.459,780,39
BITCOIN 2019399-4,45%
Şanlıurfa
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Yaşadığımız Toprağın Geleceğini Beraber İnşa Ediyoruz”

“Yaşadığımız Toprağın Geleceğini Beraber İnşa Ediyoruz”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı ortaklığında yürütülen Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kadınların ekonomik ve sosyal hayata etkin katılımını amaçlayan proje kapsamındaki yedinci buluşma Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

ABONE OL
9 Haziran 2021 20:04
Urfa Haberleri “Yaşadığımız Toprağın Geleceğini Beraber İnşa Ediyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı ortaklığında yürütülen Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kadınların ekonomik ve sosyal hayata etkin katılımını amaçlayan proje kapsamındaki yedinci buluşma Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda düzenlenen Kadın Kooperatifleri Güneydoğu Anadolu Buluşması programına, Şanlıurfa’nın yanı sıra Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep Kilis, Siirt, Şırnak ve Mardin illerinden Valiler, Belediye Başkanları ve kadın kooperatifi temsilcileri de video konferans yöntemiyle katılarak bu yöndeki faaliyetleri hakkında bilgiler verdiler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kooperatifçiliğin imece kültürünün bir sonucu olduğunu belirterek, “Kooperatifçilik, çok içeriden yaşadığımız bir duygunun eseridir. Bugün baktığımızda biraz teknik geliyor olabilir ama kooperatifçiliğin ruh halini, Anadolu toprakları geçmişte çok içeride yaşamış, birbirine omuz vermeyi, birbirine el vermeyi, birbirinin eksiğini tamamlamayı, yokluğunu gidermeyi zaten yapagelmiştir. Bugün kooperatifler eliyle birbirimizin eksiğini tamamlarken, sonuç itibariyle içinde yaşadığımız toprağın geleceğini de beraber inşa ediyoruz. Bu gelecek inşası konusunu hiç unutmamak gerekiyor.” diye konuştu.

“Güçlü olmak, ayakta kalmak ve geleceğe sahip olduğumuz kültür ve değerler sistemiyle kurabilmemiz için, birlikte mücadele etmek ve çalışmak zorundayız” diyen Bakan Yanık, bakanlığının yetkisi ve imkânları dâhilinde kadın kooperatiflerine her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade ederek, “Sizlerin yaptığı her türlü çalışmanın içerisinde büyük bir mutlulukla yer alacağımızı ifade etmek istiyorum” diyerek, Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi Projesine destek veren ve çalışma içerisinde yer alan herkese teşekkür etti.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ise, Şanlıurfa’nın sosyo-ekonomik verileri hakkında bilgi vererek “Şanlıurfa’da çok boyutlu bir kalkınma planına ihtiyaç var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde geçen 19 yıllık süreçte Şanlıurfa’nın ekonomik ve sosyal kalkınmasının sağlanması, geçmişteki ihmallerin giderilmesi amacıyla en fazla kamu ödeneği alan illerin başında geldiğini kaydeden Vali Erin, 2002’den sonra iki yıl öncesine kadar Şanlıurfa’nın genel bütçeden en fazla payı alan ilk on il arasında yer aldığını dile getirdi.

Eğitimden sağlığa, tarımdan turizme ve üretime kadar birçok alanda tahmin edilemeyecek gelişmeler yaşandığını ifade eden Vali Erin, “Mahallelerimizi, ilçelerimizi, il merkezimizi on onbeş sene öncesi ile kıyaslama imkânının olmadığını vicdan sahibi olan herkes takdir eder ve bu hakkı teslim eder. Ancak yine önümüzde çok yapacak işimiz, el atmamız gereken çok problemli alan var. Bunun bilincindeyiz. Tüm bakanlıklarımızın ve faaliyet alanı itibariyle en kapsamlı hizmetleri sunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza bugüne kadar desteklerinden dolayı Sayın Bakanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz” diye konuştu.

Şanlıurfa’da yedi kadın kooperatifi olduğunu ancak bunlardan üçünün aktif olduğunu kaydeden Vali Erin, uygulanan proje ile kadın kooperatiflerinin daha aktif olacağına inandığını ifade etti.    

En az 10 karakter gerekli