DOLAR 32,5659 0.03%
EURO 34,8584 -0.07%
ALTIN 2.431,910,09
BITCOIN 2106910-3,12%
Şanlıurfa
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yerli aşı: TURKOVAC 

Yerli aşı: TURKOVAC 

Yerli aşı TURKOVAC'ın Faz 3 çalışması kapsamında gönüllülerinin katılımıyla ilk doz aşı Ankara Şehir Hastanesi'nde yapıldı. (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
23 Haziran 2021 00:06
Urfa Haberleri Yerli aşı: TURKOVAC 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yerli aşının adı belli oldu: TURKOVAC 

Yerli aşı TURKOVAC’ın Faz 3 çalışması kapsamında gönüllülerinin katılımıyla ilk doz aşı Ankara Şehir Hastanesi’nde yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli Covid-19 aşısının Faz-3 çalışması kapsamında Ankara Şehir Hastanesi’ndeki gönüllüler aşılama programına çevrim içi katıldı. 

Türkiye geliştirilen yerli aşılardan Faz-3 aşamasına geçen ilk çalışmanın adının TURKOVAC olduğunu açıklayan Erdoğan, bunun Erciyes Üniversitesi ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından geliştirildiğini söyledi. 

Yerli aşıda bu aşamaya gelinmesinin sevindirici olduğunu anlatan Erdoğan, emeği geçen bilim insanlarına teşekkür etti. Erdoğan, “Diğer aşı çalışmalarını yürüten bilim insanlarımızın çalışmalarının da en kısa sürede neticelenmesini diliyorum” dedi. 

Erdoğan, şunları söyledi:

“Üçüncü fazının ilk uygulaması biraz sonra gerçekleştirilecek bu aşımızla birlikte, Türkiye artık bu hususta yeni bir dönemin kapılarını aralamaktadır. Salgınla mücadelede dünyada bilinen en etkili ve yaygın araç aşılardır. Türkiye, Çin ve Almanya başta olmak üzere, somut neticeye ulaşan tüm aşıların tedariki ve uygulamasında oldukça ileri bir düzeydedir.”

18 yaş üzeri

Birkaç hafta içinde Türkiye’deki 18 yaş üzeri nüfusun tamamını aşılama kapsamına alacaklarını açıklayana Erdoğan, “Salgınla mücadelede ve aşılamada mesafe kat ettikçe, kısıtlamaları da birer birer kaldırıyor veya azaltıyoruz” diye konuştu.

“Haziran ayı başıyla birlikte pek çok alanda milletimize rahat nefes aldıracak açılımları zaten başlatmıştık” diyen Erdoğan, salgınla mücadelede dışarıdan aşı temin etmekten daha önemlisinin Türkiye’nin kendi aşısını üretmesi olduğunu söyledi. 

Türkiye’nin artık kendi aşısına sahip olma konusunda son dönemece girdiğini anlatan Erdoğan, bu aşamanın öngörülen sürede tamamlanıp üretime ve yaygın kullanıma geçilmesini diledi. Erdoğan, vatandaşlardan, aşılarını yaptırarak hastalıktan koruma konusundaki sorumluluklarını yerine getirmesini de istedi. 

Erdoğan, dil konusunda kolaylık olması açısından yerli Covid-19 aşısının adının “TURKOVAC” olacağını söyledi.

850 bine yakın gönüllü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşı Turkovac’ın 3. faz çalışması için 40 bin 800 gönüllünün yardımına ihtiyaç duyulduğu halde, e-Nabız üzerinden kısa sürede 846 bin 451 başvuru olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından şuqnları paylaştı: ”Turkovac’ın 3. faz çalışmalarında ilk doz uygulandı. 40 Bin 800 gönüllünün yardımına ihtiyaç duyulduğu halde, E-Nabız üzerinden kısa sürede 846 Bin 451 başvuru oldu. Sonuca inancımız tam. Yakında kendi aşısını üreten ve aşısı dünyada kullanılan sayılı ülkelerden biri olacağız.”

En az 10 karakter gerekli