DOLAR 32,5492 0%
EURO 34,9515 0.25%
ALTIN 2.425,730,12
BITCOIN 2062849-4,14%
Şanlıurfa
29°

KAPALI

16:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

YKS’ye Girecek Adaylar Aşılanacak !

YKS’ye Girecek Adaylar Aşılanacak !

Türk Tabipler Birliği, sınava girecek öğrencilerin aşı programına dahil edilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

ABONE OL
23 Haziran 2021 00:04
Urfa Haberleri YKS’ye Girecek Adaylar Aşılanacak !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Tabipler Birliği, sınava girecek öğrencilerin aşı programına dahil edilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

TTB’den YKS adaylarının salgından etkilenmesini önleyecek tedbirleri açıkladı, Sınava toplu taşıma ile gidilecekse toplu taşıma aracına uygun şekilde maske kullanarak binilmeli, fiziksel mesafe korunacak şekilde ve aracın camları açık olarak seyahat edilmelidir. Sınavın yapılacağı okulun bahçesine girişler sırasında 2 metre fiziksel mesafeye dikkat edilmelidir. Kimlik kontrolünün temassız şekilde yapılması sağlanmalıdır. Üst araması yapan görevliler eldiven, maske ve yüz koruyucusu kullanmalıdır. Koridorlarda yığılma olmadan adayların salonlara ulaşması sağlanmalıdır. Okul ve salon girişlerinde el antiseptiği bulundurulmalıdır. Adaylar salona alırken el antiseptiği ile ellerini temizlemeleri sağlanmalıdır. Ateş, öksürük vb. yakınmaları olan adaylar, gerekli önlemler alınarak, ayrı bir salonda sınava alınmalıdır. Sınav başlayıncaya kadar maskeler çıkartılmamalıdır. Eller mümkün olduğunca maskeye ve yüzlerine temas ettirilmemelidir. Salonlarda aday ve görevli sayısı kadar yedek maske bulundurulmalıdır. Adaylar, en az 2 metre fizik mesafeye uyacak şekilde oturtulmalıdır. Öksürme, hapşırma sırasında ağız ve burun, dirsek iç yüzü ile kapatılmalı ya da mümkünse kâğıt mendil kullanılmalıdır. Sınav salonlarında pencereler dış ortam havası içeri girecek şekilde oturum öncesinde açılmalı ve oturum sırasında ve sınav sonuna kadar açık tutulmalıdır. Havalandırma açısından iki temel önlem camların açılması ve uygun teknolojide havalandırma kullanılmasıdır. Sınıfların kapalı mekân olma, camların sabit ve açılamama olasılığı da dikkate alınmalıdır. Sadece sınıfın değil tüm koridor, katlar ve okulun pencerelerin açılması gerekmektedir. Fizik mesafe de biraz daha genişletilirse (her öğrenci için 10 metrekare olacak şekilde) sınav sırasında adayların maskesiz olması daha güvenli koşullarda sağlanabilir. Engelli adaylara yardımcı olacak görevliler, 2 metre fiziksel mesafeyi koruyamadıkları durumlarda maskenin yanı sıra yüz koruyucu da kullanmalıdır. Sınav öncesi ve sonrasında maskeler nemlendiği durumda değiştirilmelidir. Maskeler çıkarılırken lastiklerinden tutulmalı, maskelerin iç ve dış yüzeyine dokunulmamalıdır. Kullanılmış maskeler ağzı kapaklı çöp kutusuna atılmalıdır. Maske değiştirilmesi gereken durumlarda ellerin antiseptikle temizlenmesi sağlanmalıdır. Sınav evrakının toplanması ve düzenlenmesi sırasında kalem vb. malzemeler ortak kullanılmamalı, sık sık el antisepsisi sağlanmalıdır. Adaylar, salondan ve okuldan çıkarken 2 metre fiziksel mesafe korunacak şekilde düzenleme yapılmalıdır. Sınav sonrasında sınıfların, tuvaletlerin ve okulun genel temizliği yapılmalıdır.

 

En az 10 karakter gerekli