• SERVİS 3
  • Footer 2
Zirveden Rus şirketine

Zirveden Rus şirketine

Eski Başbakan ve 2017 Fransa Cumhurbaşkanlığı adayı François Fillon, 28 Haziran'da Rus petrol şirketinin Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
4 Temmuz 2021 12:45
Urfa Haberleri Zirveden Rus şirketine
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransa’nın eski Başbakanı Rus Petrol şirketinin Yönetim Kurulu üyesi oldu

Fransa’da 2017 Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybeden François Fillon, Rusya’nın Zaroubejneft petrol şirketinin Yönetim Kurulu üyesi oldu.

Özellikle yabancı ülkelerde hidrokarbür yataklarının geliştirilmesi ve işletilmesinde uzmanlaşmış bir firma olan Zaroubejneft, konuyla ilgili yorumda bulunmadı.

Rus firmalarının hakkında bilgilerin bulunduğu bir web sitesindeki listeye göre, eski Fransa Başbakanı Fillon’un adı firmanın Yönetim Kurulu üyeleri arasında geçiyor.

Bu listeye göre, 2007 ile 2012 arasında Fransa Başbakanı olan François Fillon, 28 Haziran’dan beri Yönetim Kurulu üyesi olarak gösteriliyor.

2017 başkanlık kampanyası sırasında yolsuzlukla suçlanarak seçimi kaybeden ve 2020 yılında beş yıl hapis cezasına çarptırılan Fillon, 2017 yılında kurduğu ve hâlihazırda Rusya merkezli Fransız şirketleriyle çalışan danışmanlık şirketi Apteras Sarl’ın başkanı olarak Rus grubuna katıldı.

Fillon’un Zaroubejneft Yönetim Kuruluna adaylığı Rus hükümeti tarafından teklif edilmişti.

Fillon dışında başka Avrupalılar da Rus petrol şirketlerinde Yönetim Kurulu üyeliği yapıyor.

Schröder de çalışıyor

Avusturya’nın eski Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, haziran ayında Rus petrol devi Roneft’in Yönetim Kuruluna atanmıştı. Eski Almanya Başbakanlarından Gerhard Schröder de hâlihazırda Rosneft’te çalışıyor. Kneissl, 2018 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le vals yapmasıyla dikkat çekmişti.

1967 yılında kurulan Zaroubejneft grubu, eski Sovyetler Birliği’ne dost ülkelere teknik yardım yapmak, petrol tesisleri kurmak, hidrokarbür yataklarını geliştirmek ve işletmekle görevlendirildi.

Grup, bu şekilde, özellikle Cezayir, Afganistan, Vietnam, Mısır, Hindistan ve Suriye’de petrol alanında çok sayıda projenin hayata geçirilmesine katıldı.

François Fillon

Fillon, eşi ve çocuklarını gerçekte çalışmadıkları halde kamu kaynaklarından faydalandırmaktan suçlu bulunmuştu.

Fillon, yolsuzluk suçundan 3 yılı ertelenmiş toplam 5 yıl hapis cezasına çarptırılmış, aynı davada suçlu bulunan eşi Penelope Fillon’a da 3 yıl ertelenmiş hapis cezası verilmişti. Yargı kararına göre, Fillon çiftinin her biri 375 bin avroluk para cezası ödeyecek.

Dava kapsamında François Fillon’a 10 yıllık siyasetten uzak kalma cezası da verilmişti.

En az 10 karakter gerekli