DOLAR 31,5623 0.67%
EURO 34,0509 0.38%
ALTIN 2.034,860,11
BITCOIN 17852672,48%
Şanlıurfa

AÇIK

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

1 Mayıs

1 Mayıs

ABONE OL
1 Mayıs 2022 11:12
Urfa Haberleri 1 Mayıs
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü yurtta etkinliklerle kutlanıyor.

Kutlamaların İstanbul Valiliğince yasaklandığı Taksim Meydanı’na gelen ilk grup Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) oldu.  Sendika yöneticileri Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

Ardından Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (Hak-İş) bağlı grup meydana girdi.

Başkan Mahmut Arslan ve beraberindeki heyet, Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs 1977’de yaşanan olaylar sırasında hayatını kaybedenlerin anısına Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakan gruptakiler, daha sonra Taksim Cumhuriyet Anıtı’na geçerek buraya çelenk sundu.

“BİR KATLİAMIN YERİ”

Burada konuşan HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, birlik, mücadele ve dayanışma gününde Taksim’de olduklarını anlatarak, “Bu mekan bundan tam 45 yıl önce bir kaosun, bir katliamın, bir ihanetin olduğu yerdir. Birlik, mücadele ve dayanışma için bu alanı dolduran emekçiler ne yazık ki kirli bir organizasyonun ve komplonun kurbanı edilmişlerdir” dedi.

KUTLAMALAR MALTEPE’DE

İki yıldır pandemi nedeniyle yapılamayan kutlamalara bu kez valilik izin vermedi. Sendikaların küçük gruplar halinde meydana girişine izin veriliyor. İstanbul’da Maltepe Sahili’nde yapılan kutlamalara izin veriliyor.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Taksim Meydanı ve çevresinde sıkı güvenlik önlemleri alındı. Önlemler kapsamında Taksim Meydanı, Talimhane, Tarlabaşı, Divan Kavşağı, Gezi Parkı etrafı, Atatürk Kültür Merkezi önü ve Sıraselviler ile İstiklal Caddesi’ne kadar tüm bölge, bariyerlerle çevrilerek girişlere kapatıldı.
Taksim Meydanı çevresi bariyerlerle çevrildi
Polis ekipleri, Taksim Meydanı’na çıkan tüm noktalarda kontrol alanları oluşturdu. Vatandaşların ve turistlerin meydana giriş ve çıkışlarına izin verilmedi. Bir grup turist ile tur rehberi olduğunu belirten kişi de geçişlerine izin vermeyen polis ekipleriyle tartıştı.

POLİS NÖBET TUTUYOR

Taksim Meydanı’ndan Tünel’e kadar İstiklal Caddesi’ne açılan tüm yollar ve sokaklarda da güvenlik önlemleri alındı. Demir bariyerlerle kapatılan cadde ve sokaklarda polis ekipleri nöbet tutuyor.

Ayrıca Taksim’e çıkan tüm yollarda ve kavşaklarda trafik ekipleri de hazır bekliyor. Öte yandan, Şişli Ergenekon Caddesi’nde 10 kişilik, Feriköy Mezarlığı yanında da 6 kişilik grup sloganlar atarak meydana yürümek istedi. Polis ekipleri slogan atan kişileri uzaklaştırdı.

En az 10 karakter gerekli