DOLAR 32,5450 0%
EURO 34,6950 0.01%
ALTIN 2.431,49-0,02
BITCOIN 21643162,71%
Şanlıurfa
25°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

12 mm’lik balığın havalı matkap kadar ses çıkarabildiği belirlendi

12 mm’lik balığın havalı matkap kadar ses çıkarabildiği belirlendi

ABONE OL
28 Şubat 2024 18:03
Urfa Haberleri 12 mm’lik balığın havalı matkap kadar ses çıkarabildiği belirlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilim insanları, dünyanın en küçük balıklarından birinin 140 desibelden daha yüksek ses çıkarabildiğini keşfetti. Bu da havalı bir matkaptan daha yüksek bir ses anlamına geliyor.

Yarı saydam Danionella cerebrum balığı sadece 12 mm uzunluğunda ve bilinen en küçük beyin omuruna sahip balık türü.

Bu yüksek ses, ilk olarak, Almanya’nın başkenti Berlin’de bu balık üzerinde çalışan ve akvaryumların yanından geçerken sesleri duyan bilim insanları tarafından fark edildi.

Araştırmacılar, daha sonra, tam olarak neler olup bittiğini anlamak için balıkların bulunduğu bir akvaryuma yüksek hızlı kameralar yerleştirdi.

Araştırmanın başkanı Verity Cook, New Scientist’e yaptığı açıklamada, “Balıklar o kadar gürültücü ki akvaryumların yanından geçerken bile titreşim seslerini duyabiliyorsunuz” dedi.

Ses, balığın kaburgalarından biri yüzme kesesine doğru çekildiğinde ortaya çıkıyor ve bir “davul sesi” oluşturuyor.

Bu sesi çıkaranların sadece erkek balıklar olduğu belirlendi. Bunun nedeni henüz bilinmiyor. Bayan Cook, bunun, iletişim kurmalarına ve bulanık sularda birbirlerinin yerini tespit etmelerine yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Cook, “Ses çıkaranların sadece erkekler olması, bunun diğer erkeklere karşı agresif davranışlarla veya dişilerle çiftleşme davranışlarıyla ilgili olduğunu gösteriyor” dedi.

Bayan Cook, iletişim sinyalleri açısından, bu boyutta bu kadar yüksek ses çıkaran başka bir hayvanın varlığından haberdar olmadığı söyledi ve “Evrim, pek çok ilginç sorunu çözmek için pek çok ilginç yol bulmuştur” diye ekledi.

Çalışma, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli