DOLAR 28,9254 0.03%
EURO 31,2963 0.48%
ALTIN 1.888,940,28
BITCOIN 1252591-1,43%
Şanlıurfa
12°

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

22 Bin Değil 32 Bin TL Eylemi!

22 Bin Değil 32 Bin TL Eylemi!

ABONE OL
27 Haziran 2023 10:23
Urfa Haberleri 22 Bin Değil 32 Bin TL Eylemi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu emekçilerinin maaş zammı taleplerine yönelik eylemler ve basın açıklamaları devam ediyor. En düşük memur maaşının 22 bin TL olması ile ilgili verilen sözün günümüz ekonomik göstergeleri dikkate alındığında, memurun sorunlarını çözmeyeceğini dile getiren Birleşik Kamu-İş Konfededasyonu’na bağlı sendikalar düzenledikleri eylemde, kamu emekçilerini açlığa ve yoksulluğa mahkûm ettirmemek için insanca yaşam taleplerini açıklandı. 22 Bin Değil, 32 Bin TL!

Ankara Ulus Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ, en düşük memur maaşının 22 bin TL değil, 32 bin TL olması gerektiğinin altını çizerek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimden önce can havliyle verdiği “en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağı” vaadi hala kulaklardadır. Dolayısıyla gelinen noktada, kamu emekçisine verilen tüm sözlerin bugün ki koşullar göz önüne alınarak yerine getirilmelidir” dedi.

Birleşik Kamu-İş çatısı altında gerçekleştirilen protesto eylemine Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ, MYK üyeleri Özgür Aras, Hasan Kütük, Şükrü Balun, Ahmet Kürtül, Genel Sağlık-İş Genel Mali Sekreteri Erman Açıkgöz ve Genel Hukuk ve TİS Sekreteri Yalçın Çiftçi, Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, Büro-İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş ve bağlı sendikaların üyeleri katıldı.

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ tarafından yapılan basın açıklamasında, son toplu görüşmelerde sarı sendikaların razı olduğu ‘buçukluk’ zamlar, yanlış ekonomi politikaları sonucu yüksek enflasyon koşullarında memurun alım gücünün iyice düştüğüne, ay sununu getiremediğine ve insanca yaşama koşullarının kalmadığına vurgu yapıldı. Genel Başkan Yeşildağ, “Ağır enflasyon ortamı nedeniyle alım gücü günden güne eriyen, ay sonunu getiremeyen kamu emekçileri, maaşlarında insanca yaşamalarını mümkün kılacak bir oranda artış beklemektedir. Ocak 2023 döneminde memur zammı enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı, yüzde 8 olarak belirlenmişti. Temmuz 2023 döneminde ise toplu sözleşme zammı yüzde 6’da kalmıştı. Yani yüzde 8’in üzerindeki 6 aylık enflasyon oranına yeni yüzde 6’lık toplu sözleşme zammı eklenerek 6 aylık memur zammı belirlenecektir. Bu rakamlara refah payı dahil değildir. Rakamlarla ve gerçeklerle oynayan TÜİK Haziran ayı enflasyon açıklamasından sonra kamu emekçilerinin zam tutarları netleşecektir. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimden önce can havliyle verdiği “en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağı” vaadi hala kulaklardadır. Dolayısıyla gelinen noktada, kamu emekçisine verilen tüm sözlerin bugün ki koşullar göz önüne alınarak yerine getirilmelidir. Kamu emekçisinin haklarının savunucusu olan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak altını çiziyoruz. Konfederasyonumuzun AR-GE birimi tarafından yapılan güncel araştırmalar, 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırının 32 bin liraya dayandığını ortaya koymaktadır. İşsizlik oranını geri çekmeye yönelik kamusal adımlar atmayıp hanede çalışan insan sayısının düşmesine neden olan iktidar, tam da bu nedenle en düşük memur maaşını en az yoksulluk sınırı olan 32 bin lira olarak belirlemelidir. Memur maaşı, yoksulluk sınırının altında kalmamalı devlette çalışan emekçiler derin yoksulluğun pençelerine itilmemelidir” diye konuştu.
(BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

En az 10 karakter gerekli