DOLAR 31,2042 0%
EURO 33,9226 0.18%
ALTIN 2.041,280,07
BITCOIN 19052477,55%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

3.URFA TARİHİ SEMPOZYUMU’

ABONE OL
7 Nisan 2018 17:02
Urfa Haberleri 3.URFA TARİHİ SEMPOZYUMU’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Uluslararası Osmanlı Sancağından Cumhuriyet Kentine Urfa Tarihi Sempozyumu’nun 3. Buluşması başladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen sempozyuma bu yıl 105 bilim insanı katılım göstererek çalışmalarını sunuyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl 3.sü düzenlenen ve birçok ülkeden akademisyenin katılımı gösterdiği ‘Uluslararası Osmanlı Sancağından Cumhuriyet Kentine Urfa Tarihi Sempozyumu’ açılış konuşmaları ile başladı.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Şanlıurfa’nın en önemli süreçlerini kapsayan, Tanzimat Fermanı’nın ilanından Cumhuriyet Dönemi Urfa tarihine kadar olan akademik sürecin görüşüleceği sempozyuma, yerli ve yabancı 105 bilim insanı katılım sağlıyor.

sempozyumla Şanlıurfa tarihine daha derin bir bakış sergilendiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “12 bin yıllık geçmişiyle tarihin ilk yerleşim bölgelerinden biri olan, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, medeniyetlerin beşiği, Peygamberler Şehri Şanlıurfa Tanzimat Fermanı’ndan Islahat Fermanı’na, I. Meşrutiyet’ten II. Meşrutiyet’e, I. Dünya Savaşı’ndan Millî Mücadele’ye ve genç Cumhuriyet’ten günümüze kadar Urfa’da görülen gelişmelerin konu olarak ele alınacağı Osmanlı Sancağından Cumhuriyet Kentine Urfa Tarihi adlı Sempozyumun üçüncüsünü gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz dedi

Vali Yardımcısı Ufuk Akıl ise “Tarihi kültürü ve medeniyeti olmayan şehirler varmış gibi gösterilip tanıtımını yaparken, tarihin ve medeniyetin içinde sonuna kadar var olan Şanlıurfa ilimizde böylesine bir sempozyum düzenlenmesi gerçekten çok önemlidir. Bu çalışmada emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

sempozyumun önemine değinen Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Ekinci de “Osmanlı Sancağından Cumhuriyet Kentine Urfa’yı bu sempozyumunda aslında şehir hakkında bilgilenme, ilgilenme ve bilinçlenmeyi arzuladık. Bu şehir bunu hak ediyor. Çünkü bu şehir o kadar büyük bir bilgeliğe sahip ki yıllardır anlaşılmayı bekliyor dedi

En az 10 karakter gerekli