DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22139981,35%
Şanlıurfa
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

AB Türkiye ile yıllardır süregelen durgunluğu aşmak istiyor

AB Türkiye ile yıllardır süregelen durgunluğu aşmak istiyor

ABONE OL
18 Nisan 2024 16:35
Urfa Haberleri AB Türkiye ile yıllardır süregelen durgunluğu aşmak istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Brüksel’de bir araya gelen Avrupa Birliği üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, Türkiye ile ilişkilerde yıllardır süregelen durgunluğun aşılması gerektiğini ifade etti.

Liderler tarafından imzalanan ve dün akşam açıklanan bildiride, Doğu Akdeniz’in istikrarlı bir bölge haline gelmesinin ve iki taraf için de faydalı bir ilişkinin AB’nin çıkarına olacağı belirtildi.

DW’nin aktardığına göre, Bunun için Ankara’nın ne denli yapıcı bir tavır sergileyeceğinin belirleyici olacağı dile getirilen açıklamada, somut olarak Avrupa Birliği Komisyonunun tekliflerinden hareketle AB-Türkiye ilişkilerine bir ivme kazandırılabileceği aktarıldı.

AB Komisyonu, Kasım 2023’te Türkiye ile Gümrük Birliğinin modernleştirilmesi için görüşmelerde bulunulabileceğini duyurmuştu.

Türk vatandaşlarına vize kolaylığı ve AB’ye tam üyelik müzakereleri, Türkiye’deki hukuk devleti ihlalleri nedeniyle bir süredir rafa kaldırılmış durumda.

AB Komisyonu ayrıca, Birliğin aksine radikal İslamcı Hamas ile yakın ilişki içinde olan Ankara’nın bu tutumundan rahatsızlık duyuyor. Gazze Şeridinde yönetimi elinde bulunduran Hamas, AB’nin terör örgütleri listesinde yer alıyor.

Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye ile olan ikili sorunlarının da ortak açıklamada yer almasını diğer ülkelere kabul ettirdi.

Ortak açıklamada, Kıbrıs sorununun, daha önceki Birleşmiş Milletler (BM) kararları ve AB prensipleri ile uyumlu ve kapsamlı bir çözümü için çabaların devam etmesi gerektiği bildirilerek, Brüksel’in süreçte aktif olarak yer alma isteği belirtildi.

Adanın tümü her ne kadar 2004 yılından bu yana “Kıbrıs Cumhuriyeti” adı altında AB üyesi olarak görülse de, AB hukuku fiilen sadece Rumlar tarafından yönetilen güneyde geçerli!

“Olumlu ilişkiler kurmak…”

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel de, zirvesi sonrasında, AB’nin “Türkiye ile olumlu yönde ilişkiler kurmak istediğini” bildirdi.

Michel, gazetecilere yaptığı açıklamada, AB liderlerinin Türkiye ile ilişkiler konusunda stratejik bir tartışma yapmak istediğini söyledi ve “Türkiye ile olumlu yönde ilişkiler kurmak istiyoruz. İstikrarlı ilişkiler geliştirmek istiyoruz. Aşamalı, orantılı ve geri döndürülebilir bir yaklaşımla çalışmak istiyoruz.” dedi.

Michel, “Kıbrıs’ın durumunun da son derece önemli olduğunu belirtmek isterim. Kıbrıs’ın durumuyla özel olarak ilgileniyoruz. Özellikle de BM’nin çözüm süreciyle” diye konuştu.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli