DOLAR 32,5275 0.07%
EURO 34,6422 -0.17%
ALTIN 2.444,13-2,20
BITCOIN 21483641,64%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

19:56

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ABD Başkanı Joe Biden yine ağzını bozdu

ABD Başkanı Joe Biden yine ağzını bozdu

ABONE OL
22 Şubat 2024 14:00
Urfa Haberleri ABD Başkanı Joe Biden yine ağzını bozdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den söz ederken küfürlü konuştu.

Biden, San Francisco’da düzenlenen bir bağış toplama etkinliğinde nükleer çatışma tehdidinin her zaman var olduğu ancak insanlığa yönelik varoluşsal tehdidin iklim olduğu uyarısında bulundu. Biden, “Bu son varoluşsal tehdittir, iklim… Putin ve diğerleri gibi çılgın bir OÇ’muz var ve her zaman nükleer çatışma konusunda endişelenmek zorundayız, ancak insanlık için varoluşsal tehdit iklimdir” dedi.

Biden daha önce de başkalarına “O.Ç” diye küfretmişti. Ocak 2022’de Fox News Beyaz Saray muhabirine karşı aynı küfrü kullanırken mikrofonlara yakalanmıştı.

Seçim bağış kampanyaları sırasında senaryo dışına çıkma eğiliminde olan Biden, son aylarda Çin hükümetine, Cumhuriyetçi Parti’ye ve Gazze Şeridi’ni bombaladığı için ABD müttefiki İsrail’e yüklendi.

Navalni’nin ölümü

Biden’ın Putin’e yönelik sözlü saldırıları da Beyaz Saray’da ve seçim kampanyası sırasında keskin bir şekilde yoğunlaştı. Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı, Muhalefet lideri Alexei Navalni’nin ölümünden Putin’i ve “haydutlarını” sorumlu tuttu.

Biden, Rus hapishane yetkililerinin Navalni’nin öldüğünü açıklamasının ardından Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada “Tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz, ancak Nalvani’nin ölümünün Putin ve haydutlarının yaptığı bir şeyin sonucu olduğuna şüphe yok” dedi.

Kremlin, Navalni’nin ölümüyle ilgisi olduğunu reddetti ve Batı’nın Putin’in sorumlu olduğu yönündeki iddialarının “kabul edilemez” olduğunu dile getirdi.

Biden ve Putin, Rusya’nın iki yıl önce Ukrayna’yı işgal etmesi ve bu nedenle ABD ve diğer Batılı ülkeler tarafından yaptırımlara maruz kalması konusunda derin görüş ayrılıkları yaşıyor. Biden’ın tepkileri zaten sert olan ABD-Rusya ilişkilerini daha da soğuttu.

Biden, Salı günü, ABD’nin Navalni’nin ölümü ve Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya karşı büyük bir yaptırım paketi açıklayacağını söyledi.

Biden’ın Kasım ayında beklenen Cumhuriyetçi rakibi eski Başkan Donald Trump, hem 2017-2021 Beyaz Saray görevi sırasında hem de sonrasında Putin’e olan hayranlığını dile getirdi. Ancak kısa bir süre önce kendisini Navalni ile kıyaslayarak her ikisinin de siyasi amaçlı kovuşturmalara maruz kaldığını ima etti.

Biden, dün yaptığı açıklamada Trump’ın kendisini Navalni ile kıyaslamasına tepki göstererek “Bunun nereden çıktığını bilmiyorum” dedi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli