DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22126882,09%
Şanlıurfa
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ABD, Filistin’in BM’ye tam üyeliğini veto etti

ABD, Filistin’in BM’ye tam üyeliğini veto etti

ABONE OL
19 Nisan 2024 05:29
Urfa Haberleri ABD, Filistin’in BM’ye tam üyeliğini veto etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD, BM Güvenlik Konseyinde Filistin’e Birleşmiş Milletler’in tam üyesi statüsü verilmesini amaçlayan ve bir Filistin devletinin varlığının tanınması anlamına gelecek olan karar tasarısını veto etti.

Cezayir tarafından sunulan metinde “Filistin Devleti’nin Birleşmiş Milletler’e üye olarak kabul edilmesi” tavsiye ediliyordu. Filistinliler 2012 yılından bu yana “üye olmayan gözlemci devlet” statüsüne sahipti.

Karar tasarısı 12 lehte, 1 aleyhte ve 2 çekimser (Birleşik Krallık ve İsviçre) oy aldı.

Washington, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının İsrail ile doğrudan müzakereler sonucunda gerçekleşmesini düşünüyor.

Gözlemci statüsü

Filistinliler halihazırda Birleşmiş Milletlerde gözlemci statüsüne sahiptir. Filistin devletinin varlığının fiilen tanınması 2012 yılında BM Genel Kurulu tarafından verilmişti.

Ancak tam üyelik Güvenlik Konseyi ve ardından Genel Kurulun üçte ikisi tarafından onaylanması halinde veriliyor. Herhangi bir metnin kabul edilebilmesi için Güvenlik Konseyinin 15 üyesinden en az dokuzu tarafından kabul edilmesi ve beş daimi üye olan ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Rusya ve Çin’den biri tarafından veto edilmemesi gerekiyor.

Filistin’in BM’ye tam katılımını sağlamaya yönelik bu yeni çabalar, Gazze Şeridinde İsrail ile Hamas arasındaki savaş yedinci ayına girerken ortaya çıktı. Yahudi devleti ayrıca işgal altındaki Batı Şeria’daki yerleşimlerini genişletmeye devam ediyor.

Ebedî utanç

Filistin Yönetiminden üst düzeyli bir yetkili olan Ziad Ebu Amr, Konseyde yaptığı konuşmada “Filistin’e Birleşmiş Milletlerde tam üyelik verilmesi, Filistinli nesillerin maruz kaldığı tarihi adaletsizliğin bir kısmını hafifletecektir” dedi.

Cezayir Büyükelçisi Amar Bencama, oylamadan önce yaptığı açıklamada, “Harekete geçmemek ciddi ve affedilemez bir hata olur. Bugün uyanmamak, adaletsizliğin ve cezasızlığın devam etmesine izin vermek olur ki bu da ebedî bir utançtır” diye konuştu.

Bir devletin BM’ye katılımı en son 1976 yılında ABD tarafından veto edilmiş ve Vietnam’ın girişi engellenmişti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli