DOLAR 32,5463 0.01%
EURO 34,9304 0.24%
ALTIN 2.429,190,26
BITCOIN 2061399-4,07%
Şanlıurfa
29°

KAPALI

20:01

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ABD, İsrail’i yalnız mı bırakıyor?

ABD, İsrail’i yalnız mı bırakıyor?

ABONE OL
26 Mart 2024 20:03
Urfa Haberleri ABD, İsrail’i yalnız mı bırakıyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Joe Biden liderliğindeki Amerikan yönetimi, Ekim ayından bu yana BM’de Yahudi devletinin aleyhine olduğu düşünülen kararlara karşı bir kalkan görevi görüyordu, ancak ABD’nin taleplerine hep kulak tıkayan İsrail, Washington tarafından terk edilmiş gibi görünüyor.

BM Güvenlik Konseyinde ateşkes çağrısı yapan karar tasarının dünkü oylamasında ABD’nin çekimser kalması İsrail’de öfkeye sebep oldu.

Bu oylama, İsrail ile başlıca müttefiki arasında gerçek bir açık krize neden olurken, Filistinliler için birçok belirsizlik olsa da ilk umut işareti olarak görülüyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yakın yardımcılarından oluşan bir heyetin Washington gezisini iptal ederek, hoşnutsuzluğunu açıkça göstermesi sadece birkaç dakika sürdü.

Beyaz Saray, bu tepki karşısında “şaşırdığını” belirtti, ancak büyük bir yön değişikliği suçlamalarını reddetti.

İyi niyet belirtisi

Washington, iyi niyetini kanıtlamak amacıyla ABD’de bulunan İsrail Savunma Bakanının ziyaret programı daha da genişletti. ABD ayrıca, bu kararın bağlayıcı olmadığını ve İsrail’in Hamas’la savaşma kabiliyetini hiçbir şekilde engellemeyeceğini belirterek, kararın kapsamını zayıflatmaya çalıştı. Ancak bu doğru değil zira Güvenlik Konseyinin her kararı, ilgili tarafların saygı göstermesi gereken uluslararası hukuk kuralı oluşturur.

Ancak ne derse desin, Biden yönetimi son günlerde İsrail’in giderek belirginleşen yalnızlığını takip etmeye artık hazır olmadığını gösterdi.

Sonuçta Biden yönetiminin fikrini değiştirmesine neden olan Binyamin Netanyahu’nun nankörlüğü değil, Gazzelilerin kötüleşen koşulları ve hepsinden önemlisi Başkanlık seçimlerine sadece birkaç ay kala hoşnutsuz Demokrat seçmenlerin baskısı oldu.

Sevinç çığlıkları

BM’mim kararı açıklanır açıklanmaz Gazze Şeridinin güneyinde, yerinden edilmiş bir buçuk milyon insanın bir arada yaşadığı Refah kentinde sevinç çığlıkları yükseldi. Birçoğu için ateşkes, Ramazan boyunca bile olsa, evlerine geri dönmek istiyor. Ateşkes ayrıca, insanî yardımın, dolayısıyla da gıdanın daha iyi ulaştırılması anlamına geliyor.

Ancak bu sevinç duygularıyla birlikte belirsizlik de geliyor. Bazı Gazzeliler ihtiyatlı bir iyimserlik içinde kalmayı tercih ediyor.

Batı Şeria’da pek çok kişi bu kararın gecikmiş olduğunu düşünüyor. “Gazze’deki Filistinlilerin çektiği acılara son vermek için bu karar derhal uygulanmalı” diyen eski bir Filistinli diplomat, kalıcı ateşkes talebinin kabul edilmesini istiyor.

New York’ta Filistin Büyükelçisi de Güvenlik Konseyi kararlarının bağlayıcı olduğunu yineledi. Büyükelçi şu uyarıda bulundu: “Eğer İsrail bu kararları uygulamak istemiyorsa, o zaman Güvenlik Konseyinin görevi 7’mnci maddeyi kullanarak onları bu karara uymaya zorlayacak önlemler ve cezalandırıcı tedbirler almaktır!”.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli