DOLAR 32,6092 0.12%
EURO 35,0365 0.42%
ALTIN 2.430,100,30
BITCOIN 2093258-3,57%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ABD: Kamala Harris ülkesine hizmet etmeye hazır

ABD: Kamala Harris ülkesine hizmet etmeye hazır

ABONE OL
14 Şubat 2024 17:34
Urfa Haberleri ABD: Kamala Harris ülkesine hizmet etmeye hazır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Joe Biden’ın yeterliliğinin gittikçe daha fazla sorgulandığı bir dönemde, ABD’ye liderlik edebileceği konusunda güvence verdi.

59 yaşındaki Harris, Wall Street Journal’da yayınlanan röportajında, “Ülkeme hizmet etmeye hazırım. Bu konuda hiçbir şüphe yok. Herkesin liderlik yeteneğinin tamamen farkındayım” dedi.

Gazeteye göre, bu röportaj, Joe Biden’ın yaşıyla ilgili tartışmanın özel bir savcı tarafından yeniden alevlendirilmesinden iki gün önce yapıldı.

Özel savcı Robert Hur, Başkanın gizli belgeleri saklamasını soruşturmakla görevliydi ve Joe Biden’ı “kötü bir hafızası olan yaşlı bir adam” olarak nitelendirerek, hakkında kovuşturma yapmayı reddetmişti.

Harris, raporun ertesi günü, Joe Biden’ı savundu ve onun yönetme yeteneğini övdü.

81 yaşındaki Biden da “Demek istediğim, ben yaşlı bir adamım ve ne halt ettiğimi biliyorum. Hafıza problemim yok” diyerek kendini savundu.

Ancak bu sözler, Donald Trump ile Joe Biden’ı kasım ayında karşı karşıya getirmesi beklenen Amerikan seçim kampanyasını sarsıyor. Biden’ın yaşı Demokratlar seçmenlerin gözünde en büyük handikabı oluşturuyor.

Wall Street Journal’a göre, Kamala Harris birkaç aydır “gittikçe daha önemli” siyasî sorumluluklar üstleniyor. Başkan Yardımcısı özellikle kürtaj haklarını savunmak için yoğun bir şekilde seyahat etti ve ayrıca Joe Biden ile Gazze’deki durum konusunda da adından söz ettirdi.

Ancak ABD Anayasasına göre, Kamala Harris sadece Amerikan Başkanının ölümü ya da görevlerini yerine getirememesi durumunda onun yerine geçebilir. Amerikan gazetesine konuşan Temsilciler, Biden’ın seçimden önce yarıştan çekilmesi halinde Kamala Harris’in otomatik olarak Demokrat Partide onun yerini alamayacağını belirtiyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli