DOLAR 32,5044 -0.12%
EURO 34,9909 0.4%
ALTIN 2.430,330,30
BITCOIN 2069048-4,01%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

16:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ABD: Teksas’daki tartışmalı göç yasası donduruldu

ABD: Teksas’daki tartışmalı göç yasası donduruldu

ABONE OL
20 Mart 2024 20:28
Urfa Haberleri ABD: Teksas’daki tartışmalı göç yasası donduruldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Federal Temyiz Mahkemesi, Teksas eyaletinin tartışmalı göç yasasını dondurma kararı aldı. Karar, Anayasa Mahkemesinin yasanın yürürlüğe girmesini engellemeyi reddetmesinden birkaç saat sonra geldi.

Yasa, benzerleriyle kıyaslandığında ülkedeki en sert yasalardan biri olarak nitelendiriliyordu.

VOA’nın aktardığına göre, karar, Anayasa Mahkemesi’nin SB 4 olarak bilinen yasaya izin vermesinden birkaç saat sonra geldi. Bu tartışmalı yasa eyaletteki yetkililere yasadışı şekilde giriş yapanları tutuklama ve soruşturma yetkisi veriyordu. Meksika yeni yasa uyarınca sınır dışı edilecek herhangi birini kabul etmeyi reddedeceğini açıklamıştı.

Biden yönetimi de SB 4’e karşı çıkmış ve bunun anayasaya uygun olmadığını belirtmişti.

ABD Anayasa Mahkemesi ise Teksas eyaletinde güvenlik yetkililerinin Meksika sınırını yasadışı olarak geçtiğinden şüphelenilen kişilerin tutuklanmasına imkan veren yasayı engellemeyi reddetmişti.

Biden yönetimi, alt mahkemeler hükümetin itirazını değerlendirirken, Anayasa Mahkemesinden Cumhuriyetçi Teksas eyaletinde yasanın yürürlüğe girmesine imkân veren emri askıya almasını talep etmişti.

Biden yönetimi yaptığı başvuruda bu yasanın, federal hükümetin göçü düzenleme yetkisine müdahale ederek Anayasayı ve federal yasaları ihlal ettiğini savundu.

Anayasa Mahkemesi ise yasaya itiraz değerlendirilirken yürütmenin durdurulup durdurulmamasına ilişkin hızla karar verilmesi için dosyayı temyiz mahkemesine göndermişti.

Altı muhafazakâr ve üç liberal yargıçtan oluşan Anayasa Mahkemesinin liberal üyeleri muhafazakâr üyelerin görüşüne katılmamıştı.

Cumhuriyetçi Teksas Valisi Greg Abbott, SB 4 olarak bilinen yasa tasarısını aralık ayında imzalamış ve eyalette görevli güvenlik güçlerine ABD’ye yasadışı olarak girdiğinden şüphelenilen kişilerin tutuklanması yetkisi vermişti.

Teksas’a yasadışı olarak girilmesini eyalet genelinde suç sayan yasa, bu kişilere 180 gün ila 20 yıl hapis cezası verilmesini öngörüyordu.

Yasa kapsamında Teksas’ta yargıçların bu göçmenlerin Meksika’ya dönmesi yönünde karar almasını ve bu karara uymayanların 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması yer alıyordu.

Teksas Valisi, 18 Aralık’ta düzenlediği basın toplantısında, Demokrat Başkan Biden’ın ülkeye yasadışı girişi suç sayan federal yasaları uygulamadığını, Teksas’ın başının çaresine bakmak zorunda kaldığını ve bu nedenle böyle bir yasaya ihtiyaç olduğunu söylemişti.

ABD-Meksika sınırındaki göçmen krizi, başkanlım seçimlerine gidilirken siyasette tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Demokrat Başkan Biden’ın ABD-Meksika sınırını yasadışı şekilde geçerken yakalanan rekor sayıda sığınmacıya ilişkin krizi yönetme biçimi, Cumhuriyetçilerin eleştirilerine konu oluyor.

Cumhuriyetçiler, eski Başkan Donald Trump’ın baskısının ardından şubat ayında sınır güvenliğini güçlendirecek ve göçmen yasalarını sertleştirecek partiler üstü anlaşmayı iptal etmişti.

Başkan Biden, Trump’ın siyasi baskısına boyun eğen Cumhuriyetçi temsilcileri sorumlu tutmuştu.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli