DOLAR 31,0918 0.33%
EURO 33,7218 0.22%
ALTIN 2.024,760,40
BITCOIN 15915150,53%
Şanlıurfa
12°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD ve Venezuela arasında mahkûm değişimi

ABD ve Venezuela arasında mahkûm değişimi

ABONE OL
23 Aralık 2023 11:55
Urfa Haberleri ABD ve Venezuela arasında mahkûm değişimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD ve Venezuela 10 Amerikalı mahkûmu Nicolas Maduro’nun müttefiki ile takas etme konusunda anlaşmaya vardı.

ABD’li yetkililer, Başkan Joe Biden’ın, ABD tarafından kara para aklamakla suçlanan Venezuellalı sosyalist liderin bir zamanlar sırdaşı olan Alex Saab’ı serbest bırakmak için “son derece zor bir karar” verdiğini söylediler.

Karakas bunun karşılığında 10 Amerikan vatandaşını ve 20 Venezuellalı siyasi mahkûmu serbest bırakacak. ABD Donanması’nın şimdiye kadarki en kötü yolsuzluk skandalına karışan “Şişman Leonard” adlı bir kaçağı geri getirecek.

Biden yaptığı açıklamada, “Bugün Venezuela’da gözaltına alınan on Amerikalı serbest bırakıldı ve evlerine dönüyor” dedi ve “çilelerinin nihayet sona ermesinden memnun olduğunu” ekledi.

Biden’ın, Saab’ın serbest bırakılmasından söz etmeyen açıklamasında, ABD’nin “Venezuela rejiminin taahhütlerini yerine getirmesini sağladığı” belirtildi.

Mahkûm takası, ABD’nin Ekim ayında muhalefetle seçim yapılması konusunda anlaşmaya varmasının ardından Maduro hükümetine yönelik petrol ve gaz yaptırımlarını hafifletmeyi kabul etmesinden sonra geldi.

Strateji değişikliği

ABD’nin stratejisini Maduro’yla etkileşime geçirme yönünde değiştirmesi nedeniyle, rakip hükümetler arasında mahkûm değişimi uzun zamandır tartışılıyor.

Donald Trump yönetimindeki ABD, 2019 yılında seçim usulsüzlüklerine ilişkin geniş iddiaların ardından Maduro’yu gayri meşru ilan etmiş ve onu görevden almak için yaptırımlar ve baskı yoluyla bir kampanya başlatmıştı.

Ancak Maduro, sadık bir siyasi destek tabanı ve ordunun yanı sıra Küba, Rusya ve Çin’den aldığı destekle baskıya direndi.

Geçen yıl, Latin Amerika’daki, özellikle Kolombiya’daki yeni sol eğilimli hükümetler de bir zamanlar Washington’un Maduro’ya karşı savunduğu sert yaklaşımdan koptu.

ABD’nin Venezuela ile olan ilişkileri, Maduro’nun Guyana ile petrol zengini Essequibo bölgesi konusunda uzun süredir devam eden toprak anlaşmazlığını tırmandırmasına ilişkin ayrı ayrı endişelere rağmen gerçekleşti; ancak gerginlikler geçen hafta azaldı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli