DOLAR 31,4426 0.25%
EURO 34,1392 0.28%
ALTIN 2.105,990,25
BITCOIN 20528726,09%
Şanlıurfa
10°

AZ BULUTLU

16:31

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ABD’den Husi yaptırımı: Türkiye merkezli döviz bürosu da var

ABD’den Husi yaptırımı: Türkiye merkezli döviz bürosu da var

ABONE OL
29 Aralık 2023 06:10
Urfa Haberleri ABD’den Husi yaptırımı: Türkiye merkezli döviz bürosu da var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Hazine Bakanlığı Husilerin uluslarası gemiciliğe yönelik saldırıları finanse ettiği iddia edilen bir kişi ile Yemen ve Türkiye merkezli döviz büroları için yaptırım kararı aldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yaptırıma kararı alınanlar Sana’daki Döviz Borsaları Birliği’nin başkanı ile Yemen ve Türkiye’deki üç döviz bürosu olara belirtildi. Açıklamada, bu kişi ve kuruluşların İran’ın Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü’nün atadığı Said el Cemal’in talimatıyla Husilere milyonlarca dolar aktarılmasını kolaylaştırdığı öne sürüldü.

Hazine Bakanlığı’nın Terörizm ve Mali İstihbarattan sorumlu Müsteşarı Brian E. Nelson konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bugünkü eylem, uluslararası deniz taşımacılığına tehlikeli saldırılar düzenlemeye devam eden ve bölgeyi daha da istikrarsızlaştırma riski taşıyan Husilere yönelik yasadışı fon akışını kısıtlama kararlılığımızın altını çizmektedir. “Amerika Birleşik Devletleri, müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte, Husilerin ve İran’daki destekçilerinin istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini mümkün kılan kilit kolaylaştırma ağlarını hedef almaya devam edecektir.”

“Said el-Camal ağı”

Açıklamaya göre, “Said el-Camal ağı” olara tanımlanan organizasyon İran fonlarının Yemen’deki Husilere bağlı finans şirketlerine aktarılmasını kolaylaştırmak için Orta Doğu’da yerleşik bir döviz büroları ağına dayanıyor. Bu fonlar nihai olarak Husilere ya da bölge genelinde bulunan bağlı şirketlere aktarılıyor.

Türkiye merkezli Al Aman Kargo İthalat İhracat ve Nakliyat Limited Şirketi (Al Aman), Husilerin İranlı finansörleri tarafından grubun Yemen’deki işletmelerine gönderilen para için bir geçiş noktası olarak hizmet veriyor. Devrim Muhafızları, Yemen’e gönderilmek üzere Al Aman’a milyonlarca dolar yatırdı ve fonlar nihayetinde ABD’nin yaptırım uyguladığı Al-Hadha Exchange Co. şirketinin halefi olarak kurulan Nabco Money Exchange and Remittance Co. (Nabco) hesaplarına aktarıldı.

Al Aman benzer şekilde Husiler ve Sa’id al-Jamal ağı adına Türkiye’den para transferi yapmak için ABD’nin belirlediği Yemenli döviz bürosu AlAlamiyah Express Company for Exchange and Remittance (AlAlamiyah) ile çalıştı. Al-Alamiyah, Sa’id al-Jamal’in Husileri finanse etme çabalarını desteklemek için on milyonlarca dolar taşıdı.

Sanaa’da Husilerin kontrolündeki bölgelerde Döviz Değiştiriciler Derneği Başkanı olan Nabil Ali Ahmed Al-Hadha (Nabil Al-Hadha) tarafından yönetilen Nabco, Yemen’e ve Yemen’den fon transferi için finansal bir aracı olarak hizmet veriyor ve bu şekilde Sa’id el-Camal’ın ağı adına Devrim Muhafızlarından milyonlarca dolar aldı. Milyonlarca dolar benzer şekilde Nabil Al-Hadha’nın Türkiye’deki hesaplarından geçerek Yemen’deki Husilere bağlı hesaplara yatırıldı. Bu fonlar daha sonra bu operasyonu gizlemek için Yemen merkezli, Husiler tarafından işletilen Al Rawda Döviz ve Para Transfer Şirketi (Al Rawda) tarafından Yemen riyaline dönüştürüldü.

Sa’id el-Camal, Al Rawda’daki hesaplara para aktarmak için İranlı yetkililerle birlikte çalıştı. Al Rawda’nın kendisi de İran’ın milyonlarca dolarlık mali desteğini Sa’id al-Camal ağı adına Türkiye üzerinden Yemen’e taşıdı.

Bu fonlar yurt dışında Husilere bağlı şirketlere aktarılıyor. Al Rawda aynı zamanda Husilerin kontrolündeki Savunma Bakanlığı’ndan grubun ön cephedeki savaşçılarına para aktarmak için bir aracı görevi görüyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli