DOLAR 32,5448 0.06%
EURO 34,8069 0.18%
ALTIN 2.436,540,17
BITCOIN 21736922,48%
Şanlıurfa
25°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD’den Türkiye merkezli beş şirkete İran yaptırımı

ABD’den Türkiye merkezli beş şirkete İran yaptırımı

ABONE OL
21 Mart 2024 12:10
Urfa Haberleri ABD’den Türkiye merkezli beş şirkete İran yaptırımı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Hazine Bakanlığı, İran’a yönelik tedarik desteği sağladıkları gerekçesiyle Türkiye, Umman ve Almanya bazı şirketler ile bu şirketlerle bağlantılı kişiler hakkında yaptırım kararı aldı.

Yaptırım kararı alınanlar arasında Türkiye merkezli beş şirket ile iki kişi bulunuyor.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) bugün İran, Türkiye, Umman ve Almanya’da bulunan ve İran’ın balistik füze, nükleer ve savunma programlarını destekleyen üç tedarik ağını hedef aldı.

Açıklamada, haklarında yaptırım kararı alınan şirket ve kişilerin İran Devrim Muhafızları bağlantılı kuruluş ve birimler için karbon fiber, epoksi reçineler ve füzelere uygulanabilir diğer malları tedarik ettikleri belirtildi.

Terörizm ve Mali İstihbarattan sorumlu Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İran, karmaşık gizli tedarik ağları aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki haydut aktörlere çatışmaları körükleyen ve sayısız sivilin hayatını riske atan silah sistemleri tedarik etmeye çalışıyor. ABD bu ağları bozmak ve İran’ın insansız hava araçları ve füzelerinin yaygınlaşmasına yardımcı olacak ülkeleri sorumlu tutmak için araçlarımızı kullanmaya devam edecektir.”

Tit Nakliyat

Açıklamada, hakkında yaptırım kararı alınanlardan İran-Alman çifte vatandaşı ve şirket sahibi Maziar Kerimi’nin Türkiye merkezli Tit Uluslararası Nakliyat Deri Tekstil Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin “İranlı savunma son kullanıcılarına yönelik alımları kolaylaştırmak için bir başka paravan şirket olarak kullandığı” iddia ediliyor.

Tit Nakliyat’ın Kerimi’nin yaptığı alımları desteklemek amacıyla İran’a epoksi reçine ve diğer ürünlerin sevkiyatında yer aldığı belirtiliyor.

Mahmut Gök’e ait şirketler

Yaptırım kararı alınan Türkiye merkezli şirketlerden biri de Gökler Dış Ticaret Limited Şirketi.Bu şirketin İran’ın bağlantılı kuruluşlar için “karbon elyaf ve karbon elyaf üretiminde kullanılan solventlerin tedarikini kolaylaştırdığı” ve şirketin genel müdürü konumundaki “Mahmut Gök’ün  “İran’a yönelik yapay grafit alımlarını bizzat yürüttüğü” iddia ediliyor.

Mahmut Gök’a ait olduğu belirtilen başka şirketler de listede yer alıyor. Bunlarden biri Skies Petroleum Dış Ticaret ve “İran’a yönelik sevkiyatlarını bu şirket üzerinden yürütüldüğü” belirtiliyor. Mahmut Gök’e ait olduğu üçüncü şirketi ise DM Gold Kıymetli Madenler Anonim Şirketi ve “İran’dan yasadışı alımlar için paravan şirket olarak kullandığı öne sürülüyor.

Yaptırım kararında Mahmut Gök’e ait “Klas Kimyasal Ürünler Ticaret Limited Şirketi’nin İranlı son kullanıcılara yönelik tedarikler için ek bir paravan şirket olarak kurulduğu”ifade ediliyor.

Öte yandan, hakkında yaptırım kararı verilen kişiler arasında yer alan Hidayet Kanoğlu’nun ise İran devleti kontrolündeki kuruluşlar için “reçine ve sertleştirici tedariki”nde rol aldığı belirtiliyor.

Yaptırım kararı, bu kişi ve kuruluşların ABD’deki mal varlıklarının dondurulmasını öngörüyor, ayrıca Amerikan kişi ya da kuruluşlarının bu kişilerle iş yapmasını yasaklıyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli