DOLAR 28,9106 -0.02%
EURO 31,2806 -0.22%
ALTIN 1.872,81-0,61
BITCOIN 12210892,19%
Şanlıurfa
13°

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Adaylıktan çekildi

Adaylıktan çekildi

KKTC'de, Ersan Saner, UBP Genel Başkan adaylığından çekildi, Başbakanlıktan da izne ayrıldı. (Foto: UBP)

ABONE OL
27 Ekim 2021 15:42
Urfa Haberleri Adaylıktan çekildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KKTC: Ersan Saner UBP Genel Başkan adaylığından çekildi

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersan Saner, yazılı bir açıklama yaparak, 30-31 Ekim tarihlerinde yapılacak olan kurultayda genel başkan adaylığından çekildiğini duyurdu.

Başbakan Saner, yazılı bir açıklama yaparak, Başbakanlıktan izne ayrıldığını duyurdu.

Saner, yazılı açıklamasında, soruşturması süren kendisine yönelik şantaj kasetiyle ilgili olarak, UBP’de siyasi rakibi olan Faiz Sucuoğlu’nu suçladı.

Saner, yazılı açıklamasında, “Bir süredir kamuoyunu meşgul eden ve yargıya havale edilen olayların ardından kapsamlı bir açıklama yapma gereği duyuyorum. Bir taraftan yaşamakta olduğumuz salgın koşullarında ülke sorunlarının aşılması için Başbakan olarak çaba gösterirken diğer taraftan UBP Genel Başkanlığı için kazanma şansı en yüksek aday konumuna geldiğim kuşkusuzdur. Ancak belli ki, hal böyleyken, UBP Kurultayı’na yaklaşık 10 gün kala birileri kaybetme telaşı içerisinde beni bir komplo ile yarış dışı bırakmayı amaçlamıştır” dedi. 

UBP başkanlığına aday olan Faiz Sucuoğlu’nun “entrikaların arkasında olmakla” suçlayan Saner, “Mahkemeye yansıyan ve basında yer alanlardan görülmektedir ki bana yapılan entrikalar Sucuoğlu merkezlidir” dedi.

Saner, şöyle devam etti:

“Bu konuyu daha da açacağım ama her şeyden önce bilinmesini isterim ki tüm gücümle bu olay içerisinde yer alan herkese karşı hukuksal bir mücadele vermek için hazırım. Bu hukuk mücadelesini, siyasette entrika ile bir yerlere geleceğini sananlara ve ülkede gücü şantajla elde edeceğini düşünenlere karşı kazanmak benim toplumuma karşı bir görevimdir, borcumdur”.

“Faiz Sucuoğlu ve ekip arkadaşlarının bir kısmının bu entrikanın içerisinde olduğu anlaşılmaktadır” diyen Saner, “Bu hem polisin ortaya koyduğu emareler hem de önce Faiz Sucuoğlu’nun söz konusu kurgulanmış videodaki kadın için önce, ‘haberim yoktur, tanımıyorum, hiç görmedim’ demesi ve ardından ise, ‘işte bir yemek yedik, sosyal medya üzerinden yazıştık’ şeklinde itiraflarda bulunması ile de doğrulanmaktadır” diye ekledi.

Ersan Saner, “Bu nedenle dün itibarı ile başbakanlıktan izne ayrıldım. En kısa süre içinde bir arkadaşımı vekaleten görevlendireceğim. Artık benim için kişisel bir mücadeleye dönen ‘UBP ve ülkemiz için temiz ve adil bir siyaset’ algısı için verilecek hukuki mücadele önceliğimdir (…) Bu nedenle, ailem, evim UBP’nin daha fazla zarar görmemesi adına parti genel başkan adaylığından da bu an itibarı ile geri çekildiğimi belirtmek isterim” dedi.

Faiz Sucuoğlu

Öte yandan, TV 2020’de yayınlanan bir programa telefon bağlantısı ile katılan Sucuoğlu, Saner’in kendisine yönelttiği suçlamalara cevap verirken, “Belli ki Ersan Bey bir suçlu arıyor ama onun suçudur. Eğer bir suçlu yaratmak istiyorsa bu kendisidir” dedi.

Sucuoğlu, “Ersan Bey neden kendisi polise gitmedi? 1,5 yıldır ilişki yaşadığı konuşuluyor. Ersan Beyin bu olayı çok daha iyi bilmesi gerek” ifadelerini kullandı.

Faiz Sucuoğlu, kendisinin hedef alınmasının “kurultaya müdahale” olduğunu savundu ve kendisinin konuyla bir ilgisi olmadığını söyledi.

Faiz Sucuoğlu, ayrıca konuyla ilgili sosyal medya üzerinden bir yazılı açıklama da yaptı.

Ersan Saner’in yazılı açıklamasını “büyük bir üzüntüyle okuduğunu” Sucuoğlu, “Bu görüntülerin yaratılması Ersan Beyin kendi suçudur. Ama bu yayılmada benim hiçbir dahlim, talimatım, çabam yoktur. Ersan Bey ille de bir suçlu yaratmak istiyorsa, bu sadece ve sadece kendisidir. Kendisi, olmaması gereken bir pozisyona düşmüştür” dedi.

Sucuoğlu şöyle devam etti:

“Ersan Beyin yapmış olduğu açıklamanın tamamı, her şeyini kaybetmiş bir kişinin ruh halini yansıtmaktadır. Yapmış olduğu suçlamaların tamamını reddediyorum. Tamamını iade ediyorum. Ortada bir komplo varsa, patlayan skandalın ardından benim hedef alınmamdır”. 

Bu olayda kendisinin kusurunun bulunması halinde “Ülkeyi bile terk edebileceğini” belirten Sucuoğlu, “Bu kadar açık ve net ifade ediyorum: Bu olayda benim kusurumu bulsunlar, değil siyaseti bırakmak, ülkeyi terk ederim. Yapılan mesnetsiz, dayanaksız suçlamaları aynen iade ederim. Hak etmiyorum, benim de yasal haklarım saklıdır. Kurultayımızı ilk turda zaferle tamamlayacağız ve partimizi erken seçimde iktidara taşıyacağız” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli