DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2177538-4,85%
Şanlıurfa
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Afgan askerinin sığınma talebine İngiliz ordusundan engel

Afgan askerinin sığınma talebine İngiliz ordusundan engel

ABONE OL
19 Şubat 2024 22:03
Urfa Haberleri Afgan askerinin sığınma talebine İngiliz ordusundan engel
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afgan özel birliklerindeki görevlilerin, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinden sonra İngiltere’ye kabul edilmelerini ordu engellemiş.

BBC Panorama’nın araştırmasına göre İngiliz Özel Kuvvetleri, Taliban’ın iktidarı ele geçirmesinin ardından birlikte savaştıkları Afgan birliklerinin İngiltere’ye taşınmasını engelledi.

Sızdırılan belgeler, özel kuvvetlerin, bazılarının İngiliz ordusuyla birlikte hizmet ettiğine dair ikna edici kanıtlar içermesine rağmen başvuruları reddettiğini gösteriyor.

Afgan komandoları çatışmanın en tehlikeli görevlerinden bazılarında İngiliz özel kuvvetlerine eşlik etti.

Savunma Bakanlığı bağımsız bir inceleme yürüttüğünü açıkladı.

Taliban Ağustos 2021’de iktidarı ele geçirdiğinde, “Üçlüler” olarak bilinen Afgan Özel Kuvvetler birimleri CF 333 ve ATF 444 mensupları, Taliban’a karşı mücadelelerinde İngiliz Özel Kuvvetlerine destek verdikleri için misilleme riski en yüksek olan gruplar arasındaydı.

Afgan Yeniden Yerleştirme ve Yardım Politikası (Arap) programı kapsamında İngiltere’ye yerleştirilmek üzere başvuruda bulunmaya hak kazandılar, ancak yüzlercesinin başvurusu reddedildi. O zamandan bu yana düzinelercesinin Taliban tarafından dövüldüğü, işkence gördüğü ya da öldürüldüğü bildirildi.

Silahlı Kuvvetler Bakanı James Heappey, bazı ret kararlarının arkasındaki karar verme sürecinin “sağlam olmadığını” kabul ettikten sonra şimdi yaklaşık 2,000 başvurunun gözden geçirildiğini açıkladı.

Araştırma sitesi Lighthouse Reports tarafından elde edilen ve Panorama ile paylaşılan SOP belgesi, İngiltere Özel Kuvvetleri’nin referans olmayı reddetmesi halinde, başvuru sahibinin otomatik olarak uygun bulunmadığını ve bir ret mektubu gönderildiğini gösteriyor.

Panorama’nın ulaştığı Savunma Bakanlığı’na ait e-postalarda, yeniden yerleştirme programını yöneten memurların, yeniden yerleştirme için güçlü bir gerekçe olduğuna inandıkları durumlarda bile Özel Kuvvetlerin ret kararlarına itiraz edemediklerini anlattıkları görülüyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli